Mi a vércukorszint?
A vércukorszint mérésének során a vérben található glükóz mennyiségét határozzuk meg. A glükóz olyan cukor, amely az ételek és italok fogyasztása során jut be a szervezetünkbe. Vércukorszintünk a nap folyamán emelkedik és csökken, azonban a cukorbetegséggel élő embereknél ezek a változások rendellenesen nagyok és gyakrabban fordulnak elő, mint másoknál. Ennek oka, hogy a vér optimális cukorszintjének fenntartásáért felelős hormont, az inzulint a szervezet nem termeli kellő mennyiségben vagy nem használja megfelelő módon.
Mikor és hányszor érdemes mérni?
A vércukorszintet naponta többször is érdemes megmérni, hogy különböző napszakokban és élethelyzetekben is nyomon tudjuk követni, amely többek között abban is segít, hogy mit együnk és mennyi gyógyszert szedjünk.
Nem mindenkinek egyforma rendszerességű és metódusú mérésre van szüksége, ezért előzetesen mindenképpen érdemes szakemberhez fordulni, aki meghatározza a mérési módszert és annak gyakoriságát.
Eltér például a mérések gyakorisága attól függően, hogy a beteg inzulin terápiában részesül vagy gyógyszeres kezelés alatt áll, esetleg enyhébb esetben életmódterápiát (diéta és mozgás) kell alkalmaznia. Ez utóbbi alkalmával elegendő havonta néhány mérés, míg súlyosabb esetekben naponta többször is ellenőrizni kell az értékeket.
Fontos beszélnünk a HbA1c (hemoglobin A1c) nevű értékről is, amely a hemoglobin egy alegysége, és glükózmegkötő képességgel rendelkezik. Minél magasabb a vércukorszint, annál több cukor kötődik hemoglobinhoz. A kötés kezdetben instabil, de néhány óra múlva stabilizálódik és vissza nem fordíthatóvá válik, azaz a cukor nem tud többé leválni a hemoglobinról. A HbA1c érték a diabéteszes páciensek vércukor értékeinek hosszabb távú alakulását vizsgálja és segítségével megítélhető az elmúlt 6-10 hét vércukor értékének az átlaga. Hasznos lehet a cukorbeteg terápia hatékonyságának megítélésében.
Miért érdemes ellenőrizni a vércukorszintet?
Ha bizonyos gyógyszereket, például inzulint szedünk, a vércukorszint ellenőrzése a cukorbetegséggel való együttélés elengedhetetlen része. Segíthet megállapítani, hogy mikor kell emelni a gyógyszeradagon, mikor kell ennünk valamit, vagy mikor érdemes többet mozogni.
A rutinszerű ellenőrzések segíthetnek felismerni, hogy mikor kezd túl alacsonnyá (hipoglikémia) vagy túl magassá (hiperglikémia) válni a vércukorszintünk.
De, ami még fontosabb, hogy segít egészségesnek maradni és megelőzni a súlyos cukorbetegség szövődményeinek kialakulását rövid és hosszútávon egyaránt. A szövődmények számos testrészt érinthetnek, többek között a szemünket vagy a lábakat is. Ennek oka, hogy a vérben lévő túl sok cukor károsítja az ereket, így a vér nehezebben áramlik, ami nagyon komoly problémákhoz vezethet, akár a látás elvesztéséhez vagy súlyos esetekben amputációhoz. Minél magasabb a vércukorszintünk, és minél hosszabb ideig magas, annál jobban nő a szövődmények kialakulásának veszélye.
FONTOS: Mindenképpen vezessünk naplót a leolvasott értékekről, még abban az esetben is, ha a készülékünk nagyobb memória tárhellyel rendelkezik! Az értékeket feljegyezhetjük egy speciálisan erre a célra kialakított naplóba vagy jegyzetfüzetbe, de akár a telefonunk naptárjába is! Léteznek már erre a célra kifejlesztett telefonos applikációk is, amelyek megkönnyítik a nyomon követést. Ez azért szükséges, hogy kezelőorvosunk visszakereshesse az eredményeket, így megállapíthassa, hogy szükség van-e a kezelés/gyógyszer mennyiség módosítására.
Hogyan ellenőrizhetjük a vércukorszintünket?
A legszélesebb körben elterjedt készülékek az otthoni önellenőrzésre használt, ujjbegyes vizsgálatot alkalmazó vércukorszint mérők, amelyek tesztcsík segítségével mutatják meg az aktuális vércukorszintet. Emellett már kifejlesztésre került egy szenzoros mérőkészük is, amely lézer technológiát használ és kifejezetten előnyös lehet pl. gyermekek számára, akik idegenkednek a tűszúrástól. Másik alternatíva a folyamatos vércukorszint-mérés (CGM: Continuous Glucose Monitoring), amely során a hasfalon található zsírszövetbe egy apró kanült ültetnek, mely a szöveti folyadékot a bőrre rögzített szenzorhoz juttatja. Az eszköz jelek segítségével érzékeli a szöveti cukorszintet, pontosabban a szövetek közötti extracelluláris folyadék glükózértékét. A terápia lényege, hogy a készülék segítségével a páciens és a kezelőorvosok részletesebb képet kaphatnak a szervezet cukorháztartásáról.
Az ujjbegy-szúrásos módszer
Ezen módszer lényege, hogy segít meghatározni, hogy az adott pillanatban mekkora a vércukorszintünk. Ez egy kis kézikészülék és a hozzá tartozó szúró eszköz (lándzsa), valamint tesztcsík segítségével történik, amelyet gyógyszertárakban, kezelőorvosunknál vagy gyógyászati segédeszköz boltokban szerezhetünk be. Ezt követően egészségügyi szakemberek megmutatják meg, hogyan kell elvégezni helyesen a vizsgálatot, mert ellenkező esetben könnyen rossz eredményt kaphatunk. Néhány ember számára az ujjbegyes vizsgálat nem jelent különösebb problémát, és hamar a napi rutin részévé válik. Mások számára viszont a szúrással járó kisebb fájdalom és a vércsepp látványa akár komolyabb stresszel is járhat.
Mire van szükség a vizsgálat elvégzéséhez?
- a vizsgálatot elvégző mérőkészülékre
- egy ujjbegyszúró eszközre
- néhány tesztcsíkra
- egy lándzsára (nagyon rövid, finom tű)
- egy helyes/éles eszközük részére kifejlesztett tartóra, hogy a tűket biztonságosan eldobhassuk
Mire érdemes odafigyelni a készülék vásárlásakor?
- Mekkora az eszköz vércseppigénye, azaz mekkora a pontos méréshez szükséges minimális vérmennyiség?
- Milyen hosszú a mérési idő?
- Milyen nagy a készülék memóriája?
- Van-e lehetőség arra, hogy a készülékről a mért adatokat közvetlenül számítógépre feltöltsük?
- Vannak-e a készüléknek további extra funkciói?
Mit jelentenek a mért értékeket? Mikor beszélünk alacsony, magas és normál tartományról?
Az optimális céltartomány azonban eltérhet aszerint, hogy felnőttről vagy gyermekről, esetleg 1-es vagy 2-es típusú diabéteszről van-e szó, így mindenképpen egyeztessünk kezelőorvosunkkal az értékek pontos értelmezéséhez. Szintén speciális esetnek számítanak a terhességi cukorbetegségtől szenvedők, akiknek szintén azt javasoljuk, hogy konzultáljanak diatetikussal a mérések gyakoriságának és az alkalmazandó terápia kivitelezésének pontosításáról.
Mit jelent a mmol/l?
A mmol/l a millimól/liter rövidítése. A mól egy tudományos egység, amelyet anyagmennyiség mérésére használnak.
Forrás:
Checking your blood sugar levels | Diabetes testing | Diabetes UK
Egészség Kalauz: Így kell helyesen vércukrot mérni