Ennél részletesebb útmutatót nem talál a weben a párásító készülékekkel kapcsolatban! Vértezze fel magát a tudással, ha szeretné megtalálni az igényeit tökéletesen kielégítő, a kívánt paraméterekkel rendelkező készüléket!
- Miért van szükség párásítóra?
- Az aromadiffúzor nem párásító!
- Párakibocsátási kapacitás, mint meghatározó jellemző
- Illóolajat a párásítóba?
- Miben más a hidegpárásító és a melegpárásító?
- Apróságnak tűnhet, de fontos kényelmi szempont: a víztartály kialakítása
- Mik a legfontosabb szempontok az ultrahangos párásító kiválasztásakor?
- Milyen extra funkciókkal, tulajdonságokkal rendelkezhet egy professzionális párásító készülék?
- Jöjjenek akkor a valódi extrák!
- Gyakran felmerülő (további) kérdések
A lakás levegője nyáron a légkondicionáló használata, télen pedig a fűtés, a kevésbé gyakori szellőztetés, valamint az alkalmazott elektromos berendezések (pl egy irodában a számítógépek, nyomtatók, stb.) miatt vagy egyszerűen a környezeti tényezők hatására szárazzá válik. Ennek pedig számos negatív következménye van: fogékonyabbak vagyunk a légúti betegségekre, fokozódnak az allergia tünetei, szárazzá válik a bőrünk, irritált a nyálkahártya, akár gyakori orrvérzést és más kellemetlen tüneteket tapasztalhatunk stb. Ekkor merülhet fel az igényt, hogy párásító készüléket vásároljunk.
De mire is jó egy párásító? A szervezet optimális működéséhez és az immunrendszer védekezőképességének megtartásához szükség van a megfelelő páratartalom fenntartására. Ez egy átlagos felnőtt tekintetében 40%-os relatív páratartalom környékén van, míg kisgyermekek esetében ennél magasabb szinten optimális, 50-60% körül. Természetesen – ahogy sok más esetben is – a túl sok is okozhat problémát (például penészedést, gombák és más mikroorganizmusok túlzott elszaporodását), ezért nagyon hangsúlyos, hogy a megfelelő páraszintet érjük el párásító, vagy ha éppen arra van szükség, akkor párátlanító készülék használatával. Ebben nagy segítség lehet, ha a párásítónk rendelkezik páratartalom kijelzéssel. Még előnyösebb, ha be is tudjuk állítani a kívánt páraszintet, aminek elérésére a készülék automatikusan törekedni fog. De jól jöhet egy egyszerű páratartalom- és hőmérő is, amivel mi magunk ellenőrizhetjük a lakás levegőjének értékeit.
Sokan hiszik azt, hogy ha illóolajat párologtatnak egy (víz hozzáadásával működő) diffúzor segítségével, máris sokat tettek a szoba páratartalmának növeléséért. Sajnos ez nem így van! Az illóolaj párologtatók párakibocsátása messze elmarad a párásítók kapacitásától. A párakibocsátási kapacitás lehet a legfontosabb érték, aminek segítségével a kiszemelt készülékeket összehasonlíthatjuk. Ezért soha ne vásároljunk olyan helyről, ahol ez az adat nem ismert! Minden esetben tanácsos ellenőrizni, hogy a termék webes leírásában vagy csomagolásán fel van-e tüntetve a párakibocsátás mértéke, azaz az egységnyi idő alatt (jellemzően egy óra) a levegőbe bocsátott víz/pára mennyisége. Ha ez az érték 150 ml/ óra alatt van, akkor szinte biztosak lehetünk benne, hogy érdemben képtelen a helyiség páraszintjének megemelésére. Főleg akkor, ha nem egy 10 négyzetméteres háló- vagy dolgozószobáról van szó, hanem egy 30 négyzetméteres nappaliról!
Az illóolajpárologtatók esetében a fő cél nem a szoba páratartalmának növelése, így párakibocsátásuk minimálisnak tekinthető. A határ jellemzően 60-80 ml/ perc környékén van, ez alatt hosszú idő elteltével sem történik jelentős változás a helyiség páratartalmában. Az aromadiffúzorok ebbe a kategóriába sorolhatók: párásításra ugyan nem, de a szoba levegőjének illatosítására, felfrissítésére annál inkább alkalmasak! A víztartályuk is jellemzően mindössze 100-150 ml környékén van (max. 0,5 l).
Az aromadiffúzorok között ráadásul már akadnak olyanok is, amik nem is víz hozzáadásával működnek, hanem tulajdonképpen sűrített levegővel működő kompresszor segítségével közvetlen az olajos üvegcséből porlasztják az illóolajat apró, belélegezhető részecskékre. Ezek nagy előnye, hogy nem kell tartanunk a tartályban felejtett víz okozta higiéniai problémáktól, valamint sokkal intenzívebb illatélmény érhető el ezzel az eljárás.
A párásító készülékek víztartálya átlagosan 2-4 literes, párakibocsátási kapacitásuk pedig többnyire 200 ml/óra vagy ennél is magasabb. Ez azt jelenti, hogy 1 liter vizet kb 1 óra alatt juttat a levegőbe belélegezhető pára formájában. A nagy víztartály nem csak a magasabb párásítási kapacitást képes kiszolgálni, de hosszan tartó működésre is képes: például 8-10-12 órán keresztül is párásíthatunk egy nagyobb víztartállyal rendelkező készülékkel. Ez azt jelenti, hogy például egy teljes éjszakára biztosíthatjuk vele a zavartalan párásítást, anélkül, hogy aggódnunk kellene, hogy a víz kifogy a tartályból, a párásítás leáll és a levegő ismét szárazzá válik.
Nem, az általános válasz az, hogy nem lehet párásítóba illóolajat cseppenteni. Elsősorban azért, mert a készülékek ultrahangos porlasztó membránja nem képes hosszú ideig tolerálni az illóolajból visszamaradó részecskéket, és az kimarhatja, károsíthatja a porlasztó felületét, ezzel jelentősen lecsökkentve a készülék élettartamát. Aki esszenciális illóolajok párologtatására keres megfelelő készüléket, annak érdemes az erre kifejlesztett aromadiffúzorok közül választani.
Egyes speciálisan kialakított párásítók alkalmasak illóolajjal történő használatra is. Ezt általában egy külön aromatartállyal érik el, ahol egy aromapárnán átáramoltatott levegő segít az illatokat a levegőbe juttatni. Néhány hibrid párásító különleges korrózióálló anyagból készült víztartállyal és speciálisan kifejlesztett porlasztóval rendelkezik, így ezek lehetővé teszik az illóolaj használatát, azaz kényelmesen közvetlenül a víztartályba csepegtethetjük a kiválasztott olajat.
Párásításra célszerű erre kifejlesztett és tökéletesen alkalmas készüléket vásárolni. Sokkal hatékonyabb és biztosabb módszer, mint ha vizet teszünk egy edényben a radiátorra. Ezzel egyébként több baj is van, nem csak az, hogy a csekély hatékonysággal bír. Ugyanis a nyitott edényben hosszú ideig álló vízben könnyen elszaporodhatnak a mikroorganizmusok, amik aztán a levegőből a tüdőnkbe jutnak, és ott káros hatást fejthetnek ki.
Különböző típusú párásítókat különíthetünk el a működési elvük, azaz a porlasztás technológiája alapján:
1. A gőzpárásítók felforralják a vizet, az így képződött párát valamelyest visszahűtik (biztonsági okokból, hogy az égési sérülések elkerülhetőek legyenek), és ezt a párát, vagyis vízgőzt juttatják a levegőbe.
2. A hidegpárásítók nagy része ultrahangos technológiával működik: vagyis magas frekvenciájú rezgések segítségével bontják a vizet apró részecskékre, és a képződött finom párával dúsítja a készülék a helyiség levegőjét, így emelve a páratartalmat.
3. Vannak ún. hideg-meleg ultrahangos párásítók. Ezek tulajdonképpen ultrahangos hidegpárásítók, de a páraképzési folyamat egy adott pontján bekapcsolhatunk egy melegítő funkciót, aminek segítségével magasabb hőmérsékletű párát képezhetünk. A vízgőz előállításának legjelentősebb oka a csírátlanítás lehet. Ugyanakkor ha csak melegítjük a vizet, az nem sterilizálja kellőképp, míg a teljes forralással fontos nyomelemek, ásványi anyagok is eltűnnek a vízből, ráadásul balesetveszélyes is.
4. Párásítók között még nem, de párologtatók között már találkozhatunk olyanok készülékekkel is, amik nem elektromos rezgések segítségével, hanem magas nyomású sűrített levegő erejével robbantják szét a vízrészecskéket és így hozzák létre a párát.
Jelenleg a legelterjedtebb és legmodernebb típusok az ultrahangos hidegpárásítók körébe tartoznak, így cikkünk további részében elsődlegesen ezekkel foglalkozunk.
A párásítókat több csoportba sorolhatjuk nem csak a működési elv, hanem a tartály kialakítása alapján is.
Alulról tölthető víztartály: a tartályt előbb le kell emelni a párásítóról, majd alulról megtölteni vízzel és visszahelyezni. Jellemzően ezek zárt víztartályok, melyek tisztítása is sokkal nehezebben kivitelezhető. Problémát jelenthet továbbá, hogy ha a víztartály nem fér a csap a alá, akkor egyéb módszerrel kell a vizet „beügyeskedni” a tartályba.
Felülről tölthető víztartály: az ilyen kialakítású víztartály a tartály elmozdítása (vagyis a párásító készülékről való leemelése) nélkül megtölthető vízzel. Kényelmes és könnyen kivitelezhető megoldás, valamint a víztartály tisztán tartása is lényegesebb egyszerűbb.
Egy korábbi írásunkban már számos támpontot adtunk a tökéletes párásító készülék kiválasztásához.
A mérlegelendő szempontok ezek lehetnek:
Helyiség mérete
Érdemes figyelembe venni, hogy mekkora helyiségben szeretnénk emelni a páratartalmat a párásítóval, hiszen ez egy meghatározó tényező lehet kiválasztáskor. Egy hálószobában vagy gyerekszobában az optimális páraszint elérése sokkal könnyebb, mint például egy nagyobb nappali esetében. Kisebb szobák párásításához nincs is szükség feltétlen a legmagasabb párásító kapacitással (300 ml/óra vagy felette) bíró készülékekre, elegendő lehet egy kevésbé erőteljes párásító is.
Helyiség szigetelése, fűtése, berendezése
A páratartalmat jelentősen befolyásolja a helyiség berendezése: például több, régi fabútor sokkal több nedvességet képes elnyelni, mint a szellősebben, modern bútorokkal berendezett szobák. A fűtés és szigetelés technológiájától, valamint korszerűségétől is nagy mértékben függ az adott helyiség páratartalma. Arról nem is beszélve, hogy a magasabb páratartalom emeli a hőérzetet is, így nem szükséges 23 fokra fűteni a lakást, ahhoz, hogy komfortosan érezzük magunkat otthon.
Párásítót használó(k) életkora és egészségi állapota
Ne felejtsük el mérlegelni azt sem, hogy kik használják a párásításra váró helyiséget. Ha kisbaba is van a családban, vagy légúti megbetegedésekre hajlamos, esetleg valamilyen tüdőbetegségben szenvedő személy is van a családban, akkor ajánlott még körültekintőbben kiválasztani a párásítónkat, hogy megtaláljuk a minden igényünket kielégítő, tökéletes készüléket. Általánosságban elmondható, hogy a kisgyermekeknek magasabb páratartalom az optimális, mint a felnőtteknek, és a számos légúti probléma megelőzhető, enyhíthető és gyorsabban kezelhető, ha az ideális páratartalomra törekszünk, és ezzel megtámogatjuk egészségünket.
Extra termékfunkciók
Szubjektív lehet a megítélése, hogy mennyire lényegesek a további termékjellemzők vagy a párásító extra tudása, ugyanakkor jónéhány kényelmi funkció nagyon hasznossá és szerethetővé teheti a készülékünket.
A termék ár-érték aránya
Az extra termékjellemzők és funkciók (pl. aromaterápiás opció, színes LED világítás, éjszakai működési mód, digitális kijelző, távirányító, smart app, stb.) jelentősen megnövelhetik a párásító árát. Érdemes tehát alaposan megfontolnunk, hogy mi az a tulajdonság, amire tényleg szükségünk van és mi az, amitől adott esetben el tudunk tekinteni a kedvezőbb árfekvés érdekében.
A termék megbízhatósága
Mind a vásárlás helyének megbízhatóságára, mind a kiszemelt párásító gyártmányára ajánlott kiemelt figyelmet fordítani. Kellemetlenül járhatunk, ha bedőlünk egy hangzatos ajánlatnak, ám a megvásárolt készülék a második héten meghibásodik és nincs kihez fordulnunk, mert a cég elérhetetlen és márkaszervízzel sem rendelkezik. A márka ismertsége mellett tehát fontos tényező lehet a gyártó vagy az értékesítési hely által vállalt garanciaidő, magyarországi ügyfélszolgálat és szerviz, stb.
Vásárlói visszajelzések
Olvassuk el a vásárlói véleményeket, de lehetőleg ne csak a márkaoldalon tájékozódjunk, hanem keressük a valós visszajelzéseket, pártatlan forrásokat! Ilyenek lehetnek például az ár-összehasonlító oldalak. (Pl. arukereso.hu vagy argep.hu)
Összegyűjtöttük azokat a praktikus tulajdonságokat, kiegészítő termékjellemzőket és kényelmi extrákat, amik a párásító értékét és szerethetőségét nagy mértékben emelhetik. Ezek megítélése természetesen egyénenként és háztartásonként nagyon különböző lehet, de igyekeztük csokorba szedni (és fontossági sorrendbe állítani) a leggyakrabban előforduló és leglényegesebb többletet adó jellemzőket.
Kezdjük mindjárt három olyan tulajdonsággal, ami tulajdonképpen nem is plusz, hiszen ezzel minden párásító készüléknek rendelkeznie kell(ene)!
A párásítás intenzitásának szabályozása csaknem minden párásító esetében valamilyen módon megoldott, így ez egy alapjellemzőnek mondható. Ugyanakkor lehetnek jelentősebb eltérések: vannak fokozatmentes szabályozással rendelkező készülékek, míg másokon néhány intenzitás fokozat közül választhatunk. Az már különlegesnek és kifejezetten prémium megoldásnak számít, ha az intenzitás mértéke precízen, digitális módon megadható.
Európai uniós előírásoknak megfelelően minden párásítónak rendelkeznie kell antibakteriális tulajdonsággal, ami valamilyen módon megakadályozza a mikroorganizmusok elszaporodását a vízzel érintkező felületeken, így a víztartályban, illetve a porlasztó környékén. Számos megoldás létezik: lehet valamilyen kémiai anyaggal bevonatot képezni ezeken a felületeken, cserélhető víztisztító filtert helyezni a tartályba vagy forralással, UV-C fénnyel fertőtleníteni, stb. Sajnos a tapasztalatok szerint nem minden gyártó figyel erre oda, így még annak ellenére is találkozhatunk a piacon olyan párásítóval és aromadiffúzorral, ami semmilyen módon nem biztosítja a káros mikroorganizmusok semlegesítését, hogy a média „nagy párásító para” címmel igyekezett felhívni minden felhasználó figyelmét a párásítás potenciális veszélyeire.
A csendes működés szintén egy olyan alapvetően elvárható tulajdonsága a párásítóknak, amit szinte meg sem kellene említenünk. A gyakorlatban azonban találkozhatunk zavaróan hangos készülékekkel, melyek mellett nem csak az éjszakai alvás lehetetlen, hanem még nappal is rettentően nehéz figyelmen kívül hagyni a hangos csobogást, zúgást. Érdemes tehát meggyőződni erről is a készülék megvásárlásakor!
Páraszint kijelzés
Hasznos funkció, hisz segítségével nyomon követhetjük a páraszint alakulását, valamint ez a funkció teszi lehetővé az automata párásítási módot.
Automata párásítási mód
Beállíthatjuk a kívánt páraszintet, amit készülék intelligens funkciója révén folyamatosan figyel, és ehhez képest optimalizálja a működését, vagyis azon dolgozik, hogy a páratartalom mindig az optimális sávban maradjon. Tulajdonképpen a megadott értéknek megfelelően szabályozza a készülék a működés: indítja el vagy állítja le a párakifúvást.
Időzítő
Nagyon hasznos extra tulajdonság lehet például éjszakai használat esetén, vagy gyerekszobában. Az időzítővel rendelkező készülék esetében megadhatjuk a működési időt, így a későbbiekben már nem kell odafigyelnünk a párásítóra, hiszen, ez magától leáll, amint letelt a megadott időtartam.
Digitális kijelző
A digitális kijelzőn nem csak a beállítások kezelhetők könnyebben, hanem a kijelzőn számos információ megjeleníthető: a helyiség aktuális páratartalma és hőmérséklete mellett látszanak a működés megadott paraméterei is, illetve akár a dátum- vagy az idő kijelzését is szolgálhatja.
Kompatibilitás Salvus gyógyvízzel vagy gyógyszertári sóoldattal
Egyes hibrid típusokat már úgy terveztek, hogy hagyományos párásítóként és illóolajos/Salvus gyógyvizes párásítóként is használhatók legyenek. Az átlagos készülékeket gyorsan károsíthatják a só- és egyéb nyomelemekben gazdag vizek, míg a speciálisan erre kifejlesztett készülékek ellenállóbbak a só, valamint az illóolajok maró hatásaival szemben.
Fény- és színterápia
Elsősorban illóolaj párologtatóknál találkozhatunk különböző színekben játszó LED fényekkel. Azonban párásítók között is találkozhatunk olyan készülékekkel, ami rendelkezik ezzel a jópofa tulajdonsággal. A színterápia jótékony hatásai mellett a funkció praktikus is lehet, például, ha a hálószobában vagy gyerekszobában éjszakai fényként is funkcionál a párásító. Ráadásul a gyerekek imádják a kiválasztható vagy a szivárvány színeiben váltakozó fényeket!
Illóolajjal történő használat
Ahogy már kifejtettük, az ultrahangos párásítók nagy része nem alkalmas illóolajjal történő használatra. Erre egyfajta megoldást jelent, ha a készülék rendelkezik aromatartállyal, azaz erre a célra kialakított rekesszel. Ebben az esetben azonban az illat jellemzően alig érezhető. Sokkal hatékonyabb illatosítást teszt lehetővé, ha közvetlen a porlasztandó vízhez adagolhatjuk az illóolajat. Ehhez erősen korrózió álló tartállyal kell rendelkeznie a párásítónak.
Távirányító
Valódi kényelmi extrát jelent, ha a párásítót az ágyunkból vagy a nappali kanapéjáról is tudjuk vezérelni. Ha pénztárcánk engedi, akkor mindenképp távirányítóval rendelkező készüléket válasszunk!
Részecskeméret
Sajnos klinikailag nem tesztelt, így többnyire nem mérhető adat, milyen méretű récseszkékre porlasztja a párásító a vizet, azaz mennyire finom az a vízpára, ami képződik. A gyakorlati tapasztalatok alapján azt mondhatjuk, hogy egyes kifogásolható minőségű párásítóknál gyakran előfordul, hogy a készülék mellett „lecsapódik” a víz és emiatt egy idő után víztócsa keletkezik. Ennek oka, hogy a készülék nem elég apró szemcsékre bontja a vizet és így a víznek a kifújás után nincs ideje elpárologni, emiatt lecsapódik a bútorokra/padlóra.
Negatív ion funkció
- Extra antibakteriális tulajdonságnak tekinthető, ha negatív ionokkal dúsított vízpárát bocsát ki a készülék. A negatív ionok természetes légtisztítóként viselkednek: olyan szabad gyökök, melyek képesek kapcsolódni a levegőben terjengő (adott esetben káros) részecskékhez, és azokat semlegesítve „kiszűrik” a levegőből.
Éjszakai üzemmód és éjjeli fény funkció
Hasznos kiegészítő tulajdonság: a halványan világító párásító optimális éjjeli fényt biztosíthat, mely segítheti az éjszakai tájékozódást. Fontos, meggyőződni arról, hogy a világítás igény esetén kikapcsolható legyen, hiszen van, akit zavar a nyugodt alvásban. Az éjszakai üzemmód egyes készülékeknél extra csendes működést jelent, valamint a digitális kijelző elsötétítését, a gombok jelzőfényének kikapcsolását jelentheti zavartalan működés mellett.
Telefonos applikáció
Az új generációs, csúcstechnologóiás készülékek már saját telefonos applikációval rendelkeznek, amin nyomon követhetjük a helyiség páraszintjének alakulását, illetve elvégezhetjük a beállításokat is (pl. üzemidő vagy kívánt páraszint megadása). Sokan idegenkednek az ennyire modern technologiától, míg másokat zavar, ha tele van a telefonjuk mindenféle applikációval, amik szükségessége megkérdőjelezhető. Egyelőre távoli vezérlésre nem minden applikáció képes, de a jövőben egészen biztosan a munkahelyünkről is el tudjuk majd indítani a párásítást a gyerekszobában!
- Párásításkor fehér lerakódást tapasztaltam. Ez miért lehet?
Ajánljuk a témában íródott cikkünket, mely elsősorban a Salvus gyógypáráról szól, de általános párásítás esetén ugyanúgy igazak a megállapítások.
- Milyen vízzel használjam a párásítómat? (sima csapvíz, tisztított víz, desztillált víz, Salvus víz?)
Komplex írásunkból megtudhat mindent a különböző vizekről és a párásításra való alkalmasságukról.
- Mi a Salvus víz és miért használják párásításra?
Számos szakértői cikket talál a BLOG-ban a Salvus vízről és a Salvus gyógyklímáról.
- Miért nincsenek játékos (pl. állatfigurás) párásítók a piacon?
A közvetlenül a hálózatból üzemeltetett (azaz a 220-240 V feszültségű konnektorba dugott) készülékek a hatóság által veszélyesnek minősítettek: a kedves, játékos formavilág miatt a vízzel teli készülék a gyerekek számára vonzó lehet, azt játéknak tekinthetik. Így pedig könnyen fennáll a veszélye, hogy az áram alatt lévő, vízzel teli készüléket mozgatva, magára rántva áramütés éri a gyermeket.
Amennyiben állatfigurás, víz párologtatására alkalmas készüléket látunk webáruházakban vagy a boltok polcaik, azok minden bizonnyal akkumulátorról vagy USB kábel segítségével adapterről működnek. Ez esetben feltehetően nem alkalmasak komolyabb párakibocsátásra, kisebb kapacitásuk miatt pedig csak párologtatóknak, diffúzoroknak tekinthetők, hiszen, ahogy fentebb részleteztük, a szoba páratartalmának jelentős mértékben történő megváltozására nem alkalmasak.
- Mennyire hangos a párásító?
A párásítók változatos zajszintű működést produkálnak. Természetesen minél kisebb a zajterhelés, annál kellemesebb, kényelmesebb a használtuk. Egy szinte észrevétlen hangerővel működő készülék nem zavarja sem a nappali koncentrációnkat, nem jelent szükségtelen plusz terhelést az idegrendszerünknek, valamint az éjszakai alvásunkat sem zavarja. Ha ez az adat nem ismert, akkor érdemes rákérdezni az árusító helynél. Általánosságban elmondható, hogy 40 dB vagy annál alacsonyabb zajszint elhanyagolhatónak minősíthető.