Az infravörös fény egy különleges hőforrás, amellyel a hétköznapokban az infralámpáknak köszönhetően találkozhatunk. Habár első ránézésre ezek csupán egyszerű, piros fénnyel világító lámpáknak tűnnek, az intenzív hőhatásuk miatt számos panaszra megoldást nyújthatnak!
Egy kis tudományos háttér: miért éppen az infravörös fény?
A természetes infravörös fényforrások közé tartozik többek között a nap. A napfény különböző színtartományainak hőmérsékletét mérve a legmagasabb értéket a vörös színtartományban mérték. Ebből az elvből kiindulva az infralámpákban üvegizzók és szűrők biztosítják az infravörös sugárzás kibocsátását, amely közvetlenül a bőrre koncentrálódik, majd a bőr hővezető tulajdonsága révén a mélyebb rétegekbe is eljut.
Az infravörös fény abból a szempontból is különleges, hogy a fénysugár által közvetített hőből szinte semmi nem vész el a környező levegőbe, hanem annak egészét befogadja és hasznosítja a szervezet. Éppen ezért megfelelő körültekintéssel és mértékkel javasoljuk az infralámpa használatát,– mind a lámpától való távolság, mind a kezelés időtartamára vonatkozóan- hogy elkerüljük az esetleges égési sérüléseket vagy a túl intenzív hőhatást.
Nagyobb megjelenítésért kattints a képre!
Valóban segíti a gyógyulást az infralámpa?
A válasz egyértelműen: igen! Miután a vörös fénysugarak elérik a bőrt és kifejtik hőhatásukat, kezdetét veszi a hő pozitív hatásmechanizmusa, amely serkenti a vérkeringést és az anyagcserét, továbbá segíti az izmok ellazulását. Ez biztosítja az izomfájdalmak vagy megfázásos megbetegedések gyorsabb enyhülését is.
Mely területeken és hogyan alkalmazható az infralámpa?
Fejfájás
Azokban az esetekben, amikor a fejfájás az izomfeszültség következménye, az infravörös hő hatékonyan enyhítheti a tüneteket. Az infralámpák előnye, hogy pontosan a kezelendő testrészre irányíthatók. Így pl. a nyaki területre irányzott infravörös fénnyel a fejfájást okozó nyak- és válltájéki feszültség könnyen kezelhető.
Vivamax tipp: Bizonyos fejfájás típus esetében azonban a hideg hasznosabb lehet, mint a meleg. Ilyen többek között a feszültség vagy stressz miatt kialakuló fejfájás. Ha a fájdalom a halántékból sugárzik, bedörzsölhetjük a területet borsmenta illóolajjal.
Influenza, arc- vagy homloküreggyulladás
Az infralámpa használata alkalmas lehet az influenza vagy az arcüreggyulladás okozta panaszok kezelésére is. Ebben az esetben a lámpát az arcra kell irányítani. Arra azonban mindig ügyeljünk, hogy betartsuk a használati utasításban leírt távolságot és kezelési időtartamot!
Az infralámpák különösen hatásosnak bizonyultak az orrfolyás, a megfázás és az arcüreggyulladás tüneteinek enyhítésében. A kibocsátott hő azon felül, hogy kellemes és nyugtató érzetet biztosít, javítja a vérkeringést és tágítja az ereket, amely segíti a salakanyagok és szennyeződések gyorsabb kiürülését is a szervezetből. Különösen előnyös, hogy az infralámpa a test egy adott területére irányítható, mivel így nem terheli a test többi részét a betegség akut fázisában az intenzív tisztítási folyamattal. A kezelés során csukjuk be a szemünket vagy viseljünk védőszemüveget, így elkerülhetjük, hogy a vörös fény esetleg károsítsa azt.
Bőrproblémák kezelése
Keringésfokozó tulajdonságának köszönhetően az infralámpák a bőrproblémák esetében is pozitívan hatnak. Legyen szó akár mitesszerről vagy pattanásról – az infralámpa mindkét esetben célzott megoldást jelent. Az kezelés serkenti a sejtek anyagcseréjét és a salakanyagok eltávozását, így bőrünk üdébbé, frissebbé válik.
Vivamax tipp: Fontos, hogy a kezelés előtt mindig távolítsuk el a sminket! Az infralámpás terápia után használjunk hidratáló krémet, így megelőzhetjük a bőr kiszáradását! Mivel a bőr pórusai az infravörös fény és hő hatására megnyílnak, a krémek és egyéb anyagok még gyorsabban felszívódnak.
Fülgyulladás
Gyakran felmerül kisgyerekes szülőkben, hogy a makacs, folyton visszatérő középfülgyulladás miatt infralámpával kúrálják ki a gyermeket. Az infralámpa kétségkívül jó szolgálatot tehet, de fontos tudni, hogy elsősorban kiegészítő terápiaként alkalmazható! Viszont serkenti a szervezet öngyógyító folyamatait, és megkönnyítheti a váladék távozását a füljáratokból is.
A fülgyulladás esetében lényeges, hogy száraz terápiát alkalmazzunk (ezért lehet hasznos a meleg sópárna is). Elsősorban kisgyermekek számára lehet különösen hatásos az infralámpával történő kezelés, mert az ő esetükben a járatok szűkössége miatt a váladék pang, megreked, valamint a szövetek még lazábbak, így a gyulladás komolyabb elzáródásokat okozhat, mindez pedig súlyosabb mértékű gyulladáshoz vezet. Az életkor előrehaladtával a váladékürülés könnyebbé válik, a füljáratok átjárhatóbbak, de természetesen felnőtt korban előforduló fülgyulladásra is jótékony hatással bírhat a lokális hőkezelés.
Hasznos tippek az arcüreggyulladás, fülgyulladás, influenza infralámpával történő kezelésére
- Lázas gyereken ne alkalmazzuk! – Nincs szükség további hőhatásra, ha a test már maga is emelkedett testhővel küzd a betegséggel. Ez csak indokolatlanul megterhelné a beteg szervezetét.
- Csecsemők számára nem ajánlott kezelési mód, kizárólag orvosi utasításra alkalmazható!
- Mindig védjük a szemet - ha szükséges, akkor védőszemüveggel – mind a kezelő személy, mind a beteg esetében!
- Fontos a kezelési idő - Hosszantartó, makacs gyulladás esetén napi 2-3 alkalommal 5-15 percig ajánlott az infralámpával kezelni az érintett területet!
- Mindig tartsuk meg a megfelelő távolságot! – Nem szabad túl közelről alkalmazni az infralámpát, mert adott esetben ez akár égési sérülésekhez is vezethet. Érdemes 60-70 cm távolságot tartani, de a minimum 30 cm mindenképp legyen meg!
Az infralámpák tehát nemcsak a megfázással, meghűléssel kapcsolatos betegségek ellen hatásosak, hanem izomlazító hatásuk miatt sokoldalúan alkalmazhatóak akár reumatikus panaszok ellen is. Teendőnk mindössze annyi, hogy az infravörös fényt az érintett testrészre irányítjuk, amely az adott területen fejti ki gyógyító hatását.
Ha még nincs otthon infralámpa, akkor érdemes beszerezni, mert a család apraja-nagyja számára jelenthet természetes segítséget, alternatív gyógymódot számos probléma esetén!