Egyre gyakrabban jelentkeznek felsőlégúti megbetegedések gyermekek és felnőttek körében egyaránt, és sokszor tanácstalanul állunk, hogy milyen gyógymódot válasszunk. Az egyre népszerűbb Salvus gyógyvíz- amely magas oldott ásványi sótartalmának és a világon egyedülálló, igen jelentős arányú összes oldott anyag tartalmának köszönhetően- minden esetben hatékony megoldást jelent, ugyanakkor felhasználási módozatai között érdemes célzottan a számunkra legmegfelelőbbet kiválasztani.
Tartalom:
- Salvus gyógyvizes inhalálás vagy párásítás?
- Legfontosabb különbségek a Salvus gyógyvíz párásítóval vagy inhalátor segítségével történő belélegzésénél
- Mit jelent a Salvus „gyógyklíma”?
- Vivamax „gyógyklíma” tippek
- Gyakori kérdések Salvus gyógyvíz "gyógyklímakénti" vagy párologtatásra történő felhasználásával kapcsolatban
A Salvus gyógyvíz belélegzésére mind inhalátor, mind hidegpárásító segítségével sor kerülhet, a különbség elsősorban a kibocsátott szemcseméretben és a kezelés időtartamában keresendő. Amely közös bennük, hogy az inhalációhoz a Salvus gyógyvizet minden esetben tisztán, hígítás nélkül használjuk.
Az inhalátor vásárlásnál mindenképpen tartsuk szem előtt, hogy ellenálló legyen a sóoldatokkal szemben, tehát porlasztóját az ne károsítsa. A hagyományos, kompresszoros inhalátorok egész apró részecskék formájában (3-4 µm-mikron) bocsátják ki a porlasztott Salvus gyógyvizet, amely segíti a hatóanyagok gyorsabb felszívódását. Egyre népszerűbbek a MESH inhalátorok is, amelyek az előbbiekhez képest még kisebb szemcseméret (2-2,5 µm-mikron) porlasztására képesek, így hatékonyabbak és további előnyük, hogy készülék méretet tekintve is kisebbek és alacsonyabb zajszinttel járnak. Fontos odafigyelni, hogy akár ultrahangos, akár kompresszoros, akár MESH inhalátort választunk, győződjünk meg róla, hogy a készülék 1-5 µm közötti szemcseméretű pára előállítására képes, mivel ennél nagyobb szemcseméret már nem alkalmas inhalálásra.
Előfordulhat azonban, elsősorban kisgyermekek esetében, hogy nem viselik jól az inhalátoros terápiát, bizonyos eszközök zajszintje- vagy esetleg amiatt, hogy huzamosabb ideig egyhelyben kellene ülniük. Szerencsére már számukra is létezik optimális megoldás a Salvus gyógyvíz belélegzésére, amennyiben párásító segítségével juttatjuk a levegőbe azt, azaz Salvus „gyógyklímát” hozunk létre (A „gyógyklímáról” bővebben a lentiekben olvashat.). Előnye, hogy ebben az esetben a gyermek nincs helyhez kötve, a terápia közben- amely ebben az esetben 15-20 percet vesz igénybe - akár játszhat, mozoghat is!
Bármelyik megoldást is választja, tartsa szem előtt, hogy lefekvés előtt 1-2 órával már ne inhaláljon Salvus gyógyvizet, így annak még elegedő ideje lesz kifejteni erős nyákoldó hatását!
VIVAMAX TIPP: a párásító készülékek között kialakításuk miatt csupán kevés olyan eszköz található, amely alkalmas a sóoldat, így Salvus gyógyvíz párásítására is. Azonban a Vivamax
Salty-Air ultrahangos párásító víztartálya speciális, ellenálló műanyagból készült, míg ultrahangos porlasztójához korrózióálló rozsdamentes acél betétet használtak, így forradalmian új kialakításának köszönhetően Salvus gyógyvízzel és illóolajokkal is használható! A „gyógyklíma” előállításához próbálja ki a Salvus-párásítást magas páratartalmon! A Salty-Air párásítók kb. 10 perc alatt az Ön fürdőszobáját is megtöltik a Salvus vízből porlasztott „gyógyköddel”.
Fontos különbség a terápia időigénye, gyakorisága és a kibocsátott szemcseméret, és felhasználók száma, amelyben a fenti táblázat nyújt segítséget. A leglényegesebb szempontokat pedig itt láthatja:
Miért a párásítás? |
Miért az inhalálás? |
- kényelmes
- hangtalan
- egy közös helyiségbe összeülve (pl. fürdőszoba) akár „családi program” is lehet
- „észrevétlen” kúraként szolgálhat, hiszen akár nappal, játék közben is működhet a gyerekszobában (alacsonyabb fokozaton, akár higított Salvus gyógyvízzel)
|
- hordozható, mobilis
- nagyobb koncentrációban lélegezhető be a Salvus pára
- ennek köszönhetően a kezelés gyorsabb
- kevesebb Salvus gyógyvizet fogyaszt
|
A Salvus „gyógyklíma” a Salvus gyógyvízből párásító segítségével előállított, magas páratartalmú gyógyköd. Alapja az, hogy sokan tapasztalhatják, hogy légzőszervi megbetegedések esetén jobban érzik magukat tiszta, sós párás levegőben. Ennek oka, hogy a sós pára belégzése a letapadt, szívós váladékot fellazítja, és könnyebbé teszi annak kiürülését. A pollenszegény levegő hatására pedig a virágporra érzékenyeknél szinte az első naptól csökkennek az allergiás tünetek. A gyógyklímát otthonunkban is előállíthatjuk olyan eszközzel, amely alkalmas arra, hogy a Salvus gyógyvizet megfelelő mennyiségben a levegőbe juttassa és ezáltal ködöt képezzen, amely belélegzéssel a mély légutakba juthat és kifejtheti jótékony hatását.
- A Salvus „gyógyklímát” legjobb, ha a fürdőszobában állítjuk elő, mivel a kisebb térben gyorsabban elérhető a magas páratartalom. Emellett itt könnyen tisztíthatóak felületek és a műszaki cikkeket sem károsítja a kibocsátott pára és lerakódás.
- Kapcsoljuk be már 5-10 perccel a tervezett terápia előtt a készüléket!
- Fontos, hogy a kezelés alatt tartsuk csukva a helyiség ajtaját!
- A nehezen tisztítható dolgokat pakoljuk el, így elkerülhetjük, hogy a kibocsátott ásványi anyagokban gazdag pára után lerakódás keletkezzen rajtuk.
- Lazuljunk el, készítsük be kedvenc könyvünket, esetleg a gyermekünk kedvenc mesekönyvét, társasjátékát! A Salvus gőzkabin hamarosan a család egyik kedvenc időtöltésévé is válhat és a „gyógyklímában” eltöltött idő akár családi program is lehet!
- A „gyógyklímát” akár a napi fürdetés során is alkalmazhatjuk, amennyiben gyermekünk türelmetlen. Sok gyermek a kádban örömmel eltölt 20 percet, ez az idő bőven elég lehet a Salvus kezeléshez is.
- A páraszintet akár Vivamax páraszintmérővel is ellenőrizhetjük, vagy akár a csúcskategóriás, páraszintmérővel ellátott Salty-Air „Prémium” párásító segítségével is!
5.1. "Gyógyklíma"
Hol/melyik helyiségben érdemes a készüléket gyógyvizes klíma létrehozásához használni?
Mivel az új Salty-Air ultrahangos párásító Salvus gyógyvizes párásítás esetén jelentős ködöt képezhet a zárt helyiségekben és a magas só/ásványi anyag tartalma miatt a kiáramló párából minden bizonnyal por szerű lerakódás jelentkezik a helyiségben található tárgyakon, így remek megoldás lehet, ha a készüléket a fürdőszobában használjuk: mérettől függően akár 10 perc alatt is elérhetjük a kívánt magasabb páratartalmat, ahol elegendő kúra-szerűen 15-20 percet eltöltenünk a kívánt hatás eléréséért. Így elkerülhetjük, hogy az érzékenyebb bútorokon, kiegészítőkön lerakódás keletkezzen. Ezen felül kisebb helyiségekben könnyebben elérhetjük a magasabb páratartalmat is.
Mit jelent a gyógyklíma szempontjából a „magasabb” páraszint?
A magasabb szint alatt akár a 70-80%-os páratartalmat értjük, amely normál körülmények között 50% körül lenne. A magasabb páratartalom előnye, hogy a Salvus gyógyvizes pára még intenzívebben fejtheti ki a hatását.
Mennyi időt javasolt eltölteni a Salvus „gyógyklímában”?
Ha a helyiség elérte a kívánt páraszintet, körülbelül 15-20 percet javasolt itt töltenünk a kívánt hatása elérése érdekében. A kezelést napi 2-3 alkalommal is megismételhetjük.
Normális jelenség, ha a terápia alatt/után köhögünk?
Igen, mivel a „gyógyklímának” köszönhetően a letapadt nyák folyamatosan felszakad, ezt köhögjük fel, így tisztulnak a légutak és enyhülnek a légúti megbetegedés tünetei is.
Túl lehet-e adagolni a Salvus párát?
Nem, de a „gyógyklímában” elegendő 15-20 percet eltölteni a hatékony terápia megvalósítása érdekében.
5.2. Salvus gyógyvizes „hagyományos” párásítás
Milyen arányban használjuk a Salvus gyógyvizet a párásításhoz?
Olyan készülékek esetében, mint a Vivamax Salty-Air párásító, amely kialakításánál fogva alkalmas erre, használhatjuk a Salvus gyógyvizet 100%-osan, hígítás nélkül is, de minden Salvus gyógyvizes használat után javasoljuk a folyadék eltávolítását és a készülék kitisztítását. Ezt az arányt olyankor alkalmazzuk, amikor rövidebb időt (15-20 perc a fürdőszobában, Salvus gyógyklíma esetén) kívánunk a Salvus-ködben tölteni.
A Salvus gyógyvíz igény szerint hígítható is, azonban hatékonysága a hígítás mértékével együtt csökken, tehát a Salvus gyógyvíz leghatékonyabban 100%-os töménység mellett, „gyógyklímaként” használható. Az oldat hígítása praktikus megoldás lehet szobai használatkor a lerakódások csökkentésére és abban az esetben, ha huzamosabb időn keresztül párásításra kívánjuk használni. A hígítás aránya tehát a felhasználótól, illetve a külső körülményektől is függ.
Hol párásítsunk?
Párásítás a fűtési szezonban, vagy azon kívül alacsony páratartalmú helyiségekben gyakorlatilag bárhol előnyös lehet, ahol huzamosabb ideig tartózkodunk. Sokan az éjszakai használatot részesítik előnyben, így akár a háló- vagy gyerekszobában is elhelyezhetjük a párásító készüléket, ez esetben viszont ajánlott 55-60% körül maximalizálni a páratartalmat. Ügyeljünk arra, hogy a készüléket ne helyezzük műszaki, elektromos árammal működő készülékek közelébe, illetve olyan helyre, felületre, amelynek állagában a kicsapódott sós lerakódás kárt okozhat.
Amennyiben azonban a fentiekben bemutatott, extra magas pára- és ásványianyagtartalommal járó Salvus „gyógyklímát” kívánjuk kialakítani, mindenképp a fürdőszobában történő alkalmazást javasoljuk, mivel magas páratartalom és Salvus-koncentráció esetén a kicsapódott anyagok mind a bútorban, mint a tapétában és egyéb, érzékenyebb eszközökben is kárt tehetnek, illetve tisztításuk is nehezebb.
Használható-e illóolajokkal egyidejűleg?
Igen, a párásítás során a Salvus gyógyvízhez akár illóolajat is adhatunk, így egy időben élvezhetjük a hatékony só- és aromaterápiát. Az illóolaj kiválasztásánál érdemes természetes, 100% tisztaságú, így adalékanyag mentes illóolajat használni.
Egészséges ember is használja/használhatja? Lehet szerepe a megelőzésben?
Igen, a Salvus gyógyvíz különösen hatékonyan alkalmazható akár megelőzés céljából, továbbá a benne található oldott halogénelemek az egészséges emberek számára is jótékony hatásúak: inhalálás útján (pl. Vivamax inhalátorok segítségével) eredményesen segíti a légutak megtisztulását, így ajánlott az egyébként egészséges dohányosoknak, "városlakóknak", poros környezetben dolgozóknak.
Mire használható még a Salvus gyógyvíz?
Hatékony segítség légúti- és gyomorproblémák esetében, gyomorhurut, reflux és gyomorfekély kezelésére, túlzott savtermelés okozta panaszokra és gyomorégésre egyaránt.
Különösen ajánlott asztmatikus panaszok, a légutak hurutos, vagy nehezen ürülő váladékképződéssel járó megbetegedéseiben (egyes allergiás betegségek: pl. szénanátha) szenvedők, krupp-szindróma kiegészítő kezelésére, a köhögés minden típusára, erősen igénybe vett hangszálak regenerálására, rekedtség megszüntetésére.