Kezdjük a legfontosabb kérdéssel! Mit nevezünk a vérnyomásnak?
Az emberi vérnyomás az az erő, amellyel a szív az erek falára pumpálja a vért. A percenként továbbított vérmennyiség a perctérfogat, ami az egyszeri pumpálásra továbbított vérmennyiség és a pulzus szorzata.
Mit jelent a szisztolés és diasztolés érték?
A szisztolés érték azt a nyomást mutatja a kar fő artériájában, amely a szív összehúzódásakor alakul ki. A diasztolés érték a szívverések közti szünetben mérhető nyomást mutatja meg.
A mért értékek jelentéséről
A magas vérnyomás során emelkedik a vér nyomása az artériákban, és ehhez az emelkedéshez a szívnek a szokásosnál több munkájába kerül a vérerekben való keringetése. Magas vérnyomásról akkor beszélünk, ha a vérnyomás nyugalomban 3 különböző (legalább egyhetes időközzel mért) értéke meghaladja 140/90 Hgmm értéket. Ez a világon a legelterjedtebb olyan betegség, amelynek kezelésére az ember élete végéig szedendő gyógyszert rendel el az orvos. Más szempontból a magas vérnyomás a szervezet önszabályozó rendszerének egyfajta zavara. Ezzel szemben krónikusan alacsony vérnyomásról akkor beszélünk, ha a vérnyomás első (szisztolés) értéke tartósan nem haladja meg a 100 Hgmm-t.
A magas vérnyomás lehetséges okai:
- Életkor
- Öröklődés
- Elhízás
- Stressz
- Dohányzás
- Alkohol
- Túlzott sófogyasztás
A magas vérnyomás tünetei:
- Fokozott izzadás
- Visszatérő fejfájás
- Lüktetés tarkó- és halántéktájon
- Mellkasi nyomás
- Szapora szívdobogás
- Látászavar
- Bizonytalan egyensúly
Jó tanácsok a helyes vérnyomásméréshez:
- Megfelelően kalibrált és validált készüléket használjon! Ügyeljen a mandzsetta helyes méretére és felhelyezésére!
- Üljön mozdulatlanul egyenes, megtámasztott háttal, talpait a padlóra helyezve! Lábait ne keresztezze, mert az magasabb értékekhez vezethet!
- Legalább 5 percet töltsön a mérés előtt ülő helyzetben, nyugalomban, bal karját a szív magasságban egy sima felületre fektetve.
- A mandzsettát 2-3 cm-rel a könyökhajlat fölé helyezze!
- Mérés közben lehetőleg ne beszéljen és ne mozogjon.
- Ne dohányozzon, tornázzon, ne igyon koffein tartalmú italt vagy alkoholt a mérést megelőző fél órában!
- Végezzen napi 2-3 mérést, mindig azonos időpontban (egyet reggel, a gyógyszerek bevétele előtt, egyet vacsora előtt) és vezessen naplót az értékekről!
Természetes megoldások vérnyomás problémára:
Szerencsére, ha még nem komoly a gond, nincs szükség azonnal gyógyszerre a vérnyomás problémák kezelésére. Számos természetes megoldás közül választhatunk attól függően, hogy magas vagy alacsony vérnyomással küzdünk, amelyek mind a megelőzésben, mind a kialakult probléma mérséklésében segíthetnek.
1. Tippek és javaslatok alacsony vérnyomás esetére
- Jóga – jó hatással lehet a keringésre
- Kneipp kúra (A végtagoktól a szív felé haladva hideg vízzel kell átmosni a testet, majd vizesen nyugalmi helyzetben megvárni, amíg a test felmelegszik. Drasztikusnak hangzik, de hatásos módszer az élénkítésre. Hasznos gyógyír a hideg-meleg víz váltogatása is.)
- Frissítő futás
- Egy bögre fekete vagy zöld tea mézzel (a kávéval ellentétben – amely csak az agyi keringést fokozza- a tea lassabban, de tartósabban élénkít)
- Táplálkozást tekintve sokan a vegetáriánus étrendre esküsznek, ha a vérnyomás stabilizálásáról esik szó, míg mások a következő kúrát ajánlják: egy hónapon át minden reggel egy tojássárgája, egy evőkanál zabpehely és kevés méz fogyasztása.
2. Tippek és javaslatok magas vérnyomás esetére
- Testsúly kordában tartása és rendszeres testmozgás
- Konyhasó (nátrium) és zsír bevitelének csökkentése, mivel túlzott fogyasztás esetén roncsolhatják az erek falát és csökkenthetik azok rugalmasságát is
- Az alkoholfogyasztás és dohányzás minimalizálása
- Természetes „szupernövények” fogyasztása, amelyek bizonyítottan vérnyomáscsökkentő hatásúak. Ezek közül a fokhagymát, a galagonyát vagy a fagyöngyöt sokan ismerik, de vannak még hasznos élelmiszerek, amelyek bevethetők a magas vérnyomás ellen. Néhány példa: lenmag, mazsola, dió, pisztácia, céklalé, szőlőmag-kivonat
- Stressz levezetése: hasznos lehet meditációs technikák elsajátítása és aludjon elegendő mennyiséget!
Miért fontos a rendszeres vérnyomásmérés? Ehhez milyen vérnyomásmérőt válasszunk?
Igazán fontos, hogy tisztában legyünk vérnyomásunk értékével, hiszen segítségével nem csak mi tájékozódhatunk egészségügyi állapotunkról, hanem orvosaink is. Ezen kívül a rendszeres otthoni vérnyomásellenőrzéssel korai szakaszban diagnosztizálható a magas vérnyomás betegség, továbbá hozzájárul a hatékony terápia kialakításához is.
Az otthoni használatra készült vérnyomásmérők elektronikusan mérnek. A félautomata készülékeknél a felfújás kézi pumpával történik, a leengedés és a kiértékelés már automatikus. A teljesen automata készülékeknél minden automatikusan, a kiértékelés az oszcillometriás módszer alapján történik. A mérés végén a kijelzőn a szisztolés és a diasztolés értéket, továbbá a pulzusszámot olvashatjuk le. Az utóbbi években megjelentek, az ujjon, ill. csuklón mérő, elektronikus vérnyomásmérők, főként az utóbbiak által mért vérnyomás közelítőleg megegyezik a felkaron mért értékkel, feltéve, hogy a páciens érrendszere jó állapotban van. Ezek a készülékek lényegében egészséges emberek vérnyomásának ellenőrzésére ajánlottak. A méréskor arra kell figyelni, hogy a csuklót a szívvel megegyező magasságba emeljük, ellenkező esetben a hidrosztatikai nyomás 20-30 Hgmm-rel is meghamisíthatja a mérést. Tartósan magas vérnyomás, cukorbetegség, vesebetegség, ödéma, érszűkület, érelmeszesedés esetén a vérnyomást mindig a felkaron kell mérni. Ezen kívül szintén felkaros vérnyomásmérés javasolt az alkar bizonyos elváltozásai esetén és idősebb korban is.
Tippek és tanácsok a vérnyomásmérő kiválasztásához: Milyen vérnyomásmérőt válasszuk?