Kiszállítás készletről akár 24 órán belül!
25 000 Ft felett ingyenes kiszállítás!
Mintaboltjainkban kipróbálhatja termékeinket!
Kosaram

Kiszállítás készletről - akár 24 órán belül!

25.000 Ft felett INGYENES házhoz szállítás!

Blog

Ismerje meg teste triggerpontjait - rejtett fájdalompontok, amikről nem is tud!

Mi az a triggerpont? 

Előfordul, hogy bizonyos testrészeinken fájdalmat érzünk anélkül, hogy azokat bármilyen külső behatás érte volna – nem történt sportsérülés, túlterhelés, ütés vagy rándulás. Az adott területen mégis zsibbadás, húzó vagy szúró érzés jelentkezik.
Hogyan lehetséges ez? Honnan eredhet a fájdalom? Könnyen lehet, hogy valamelyik triggerpont aktiválódott, és ez kihatással van a test egy másik részére is.
A trigger szó jelentése: „előidézni, kiváltani”. Amikor például azt mondjuk, hogy valami „triggerel” minket, arra utalunk, hogy egy adott esemény vagy inger erős érzelmi reakciót vált ki belőlünk. A triggerpont ugyanezt teszi a testtel: apró csomók alakulhatnak ki az izomszövetben vagy a fascia rendszerben, és ezek gyakran nem ott okoznak fájdalmat, ahol maguk a csomók elhelyezkednek, hanem valahol egészen máshol okoznak kellemetlenséget. 

Mi triggereli a triggerpontot - mitől alakulhatnak ki a láthatatlan csomók?

A triggerpontok kialakulásához többek között a feszes izomzat, stresszes életmód vezethet, de több egyéb tényező is befolyásolhatja kialakulásukat, úgymint:

  • mozgásszegény életmód 
  • rossz testtartás - az okostelefon használata közben felvett testtartás is kiváltó oka lehet 
  • izomtúlterhelés vagy súlyemelés okozta mikrotrauma 
  • egyes vitaminok hiánya: C-, D-, B-vitamin; folsav; vas
  • alvászavarok
  • ízületi problémák
  • időskor

5 terület, ahol triggerpont aktiválódhat

A test számos területén alakulhatnak ki izomcsomók, melyek kellemetlen tüneteket okozhatnak a test egy másik pontján. Most mutatunk 5 területet fentről lefelé haladva a testen és megmutatjuk azt is, hogy az aktív izomcsomók mely tájékon okozhatnak fájdalmat.

1. Halántéktáji triggerpontok
Gyakori fejfájást válthatnak ki, jelenlétük panaszt okozhat a fül feletti részen, a fej hátsó részén, az azonos oldali szem környékén, fej felső részén.
2. Nyaki triggerpontok
A fejbiccentő izomban kialakuló izomcsomók fejfájást, szédülést is okozhatnak, kisugározhatnak a fejtetőre, homlokra, szemöldökívre, nyakra, arcra, állra, fülre, ezeken a területeken okozva gyakori fájdalmat.
3. Hátizomban kialakuló triggerpontok
A hát környékén és a bordák területén kialakuló csomók kisugározhatnak a bordaív feletti részre, a lumbalis területre, lapockába, mellkasba.
4. Triggerpontok az alkar mentén
Az itt létrejövő triggerpontok a hüvelykujj és a könyök külső részében, a mutató ujjban, ínhüvelyekben, csuklóban okozhatnak fájdalmat.
5. Triggerpontok a lábakban
Ezen a területen kialakuló pontok kisugározhatnak a comb elülső és hátsó részébe, a térd oldalába.

Hogyan tüntethetjük el a láthatatlan csomókat?

Az apró, de annál kellemetlenebb csomók megszüntetésére triggerpont terápia javasolt. A kezelés a gyógytorna egy változata, mely során kézzel tapogatják ki és oldják a feszes izomcsomókat. Célja a fájdalom csökkentése és a megfelelő izomműködés visszaállítása. A terápia során a szakember tapintással és mozgásteszttel felkutatja a problémát okozó triggerpontokat, majd célzott nyomással vagy a megfelelő fogásokkal kezeli ezeket. Otthon végezhető gyakorlatokat is javasolhat, hogy a feszesség ne térjen vissza, így akár otthoni módszerekkel is kezelhetjük az izomcsomók okozta kellemetlenségeket, vagy kellő odafigyeléssel és néhány rendszeresen elvégzett nyújtógyakorlattal meg is előzhetjük kialakulásukat.

Az izomcsomók ismételt kialakulását úgy is megelőzheti, ha változtat azokon a szokásain, amelyek aktiválták:

-    Hosszas ülőmunka, mozgásszegény életmód esetén fordítson figyelmet a megfelelő ergonómiára: válasszon tartásjavító termékeket, megfelelő ülőpárnát vagy deréktámaszt.
-    Figyeljen a helyes testtartásra, kerülje a rendszeres és hosszas mobiltelefon használatot.
-    Pótolja a hiányzó vitaminokat, táplálkozzon változatosan, fogyasszon megfelelő mennyiségű folyadékot, lehetőség szerint vizet.
-    Lehetőségeihez mérten próbáljon mindennap mozogni a szabadban, friss levegőn.
-    Stresszes életmód esetén fordítson időt a minőségi pihenésre: a megnyugvást aromaterápiával vagy zajgépekkel is segítheti.

Triggerpont terápia otthon - lazítsa fel letapadt izmait kíméletesen

Fontos: fájdalom, sérülés esetén elsőként kérje ki szakember véleményét! A probléma pontos meghatározását követően pedig elsőként vele egyeztessen az otthon is végezhető kiegészítő kezelési lehetőségekről!

Nyújtóeszközökkel sokat tehet a megelőzésért

A feszes izomcsomókat otthonunk kényelmében is oldhatjuk néhány egyszerű gyakorlat és eszköz segítségével. Megelőzés céljából a nyújtógyakorlatok rendszeres elvégzése lehet célravezető. Használhatunk a kifejezetten nyaki és háti terület fellazítására alkalmas nyaknyújtó párnát vagy hátnyújtó padot. Akár napi 10-15 perc nyújtás is elegendő lehet a merev izomzat oldására, a triggerpontok kialakulásának megelőzésére. A nyújtógyakorlatokat fokozatosan kezdjük, odafigyelve testünk jelzéseire. Korábbi blogcikkünkben olyan mozgásformákról olvashat, melyekkel kíméletes módon őrizheti meg vitalitását: A mozgás öröme mindenkinek jár!

Otthoni kezelési lehetőségek akupresszúrás és kézi masszírozókkal, SMR hengerrel

Ha nem biztos abban, hogy a testének mely pontján alakult ki a feszes csomó, használhat akupresszúrás matracot. A sokoldalú eszközt többféle módon is használhatja triggerpontok oldására:
-    fekve - a hát, nyak és a tarkó egyes szakaszain kialakuló csomók lazításában segíthet
-    széken ülve - derék és csípőtájon található csomókat lazítja
-    oldalára fekve - a test oldalsó izomzatában kialakult triggerpontok oldására lehet alkalmas
-    rajta lépkedve, talppal érintkezve - a lábfejben, talpi részen található feszültségek oldását segítheti

Az SMR henger használata is alkalmas lehet az izompólyák felszabadítására, a feszes területek lazítására. Különböző méretű, keménységű és felületű henger közül választhat: a keményebb és rücskösebb mintázatúak a mélyebb szövetekre is hatnak, a sima felületű eszközök pedig inkább a felső rétegekre. Az SMR hengerrel végzett masszázzsal megszüntethetjük az izompólyákban összegyűlt feszültségeket, így megelőzhetjük a triggerpontok kialakulását vagy a már meglévőket oldhatjuk.

Ha már járt szakembernél és tudja, pontosan hol helyezkednek el a feszes csomók, masszírozók segítségével célzottan lazíthatja a problémás területet. 

Masszírozópisztollyal hatékony kezelést végezhet a feszes területen. Azonban tartsa szem előtt, hogy a pisztoly intenzív masszázsütéseket végez, így használatát abban az esetben javasoljuk, ha a triggerpontok a végtagokon, csípőn aktiválódtak. A gerinc mentén, csigolyák közelében végzett masszázs veszélyes is lehet. Ha mégis szeretné ezeken a pontokon is kilazítani a feszes csomókat, kérjen segítséget, ne magának végezze a masszázst.
Választhat kevésbé intenzív megoldást, például tüskés masszírozó labdát, mely apró akupresszúrás tüskéivel a test több pontján is alkalmas a csomók fellazítására. Emellett görgős masszírozóval is célzottan végezheti a triggerpontok oldását. 
Az otthon végzett önmasszírozás közben is figyelje teste jelzéseit: ha erős, szúró fájdalmat tapasztal, enyhítse a masszázs erősségét, ha ezt követően is kellemetlennek érzi, hagyja abba a kezelést! 

A triggerpont kialakulását tehát több tényező is befolyásolhatja, jelenléte pedig megkeserítheti a mindennapokat. Érdemes lehet változtatni azokon a szokásokon, amelyek a feszes csomók kialakulásához vezetnek, mellette pedig napi néhány perces masszázskezelést vagy nyújtást beiktatni. 

A blogcikk Györki Attila- a Magyar Úszóválogatott vezető masszőrének szakmai közreműködésével készült.

Hozzászólások

Hozzászólok
Hozzászólás írása
Ehhez a cikkhez még nem érkezett hozzászólás.
Pepita Super Seller Pepita.hu marketplace partner