Szinte nem lehet olyan médiumot találni, ahol ne foglalkoztak volna már a témával akár mélyebben, akár érintőlegesen. A nagy információtömegből igazán nehéz kiszűrni, hogy melyek a téves és melyek a valódi tények, így igyekeztünk posztunkban összegyűjteni néhány olyan érdekességet és annak cáfolatát, amelyről hivatalos WHO (azaz Egészségügyi Világszervezet) állásfoglalás is született, ebből kifolyólag úgy gondoljuk, hogy kellően hiteles forrásként szolgálhatnak.
A számos közbeszédben forgó – azonban hibás - információ egyike szerint a sóoldatos orrmosás segíthet megelőzni a vírust, de olyat is hallhattunk már, mely szerint nem szabad átvenni a Kínából érkezett csomagokat.
Az alábbi néhány pontban kigyűjtöttük a legelterjedtebb tévhiteket és azok cáfolatát:
Tévhit 1. A szájvízzel történő gargalizálás segít megelőzni a vírus terjedését
Cáfolat: Néhány szájvíz valóban megsemmisíti a szájban található baktériumokat egy részét egy kis időre, de nem véd a vírus terjedése ellen
Tévhit 2. A fokhagyma fogyasztásával megelőzhetjük a korona vírusos fertőzést
Cáfolat: A fokhagymának valóban van bizonyos fertőtlenítő hatása, azonban semmilyen tudományos bizonyíték nem igazolja, hogy ez csökkentené a korona vírusos megbetegedések arányát
Tévhit 3. A koronavírust állatok is terjeszthetik
Cáfolat: Semmilyen tudományos bizonyíték nem igazolja, hogy állatok is elkaphatják és így tovább terjeszthetik a vírust
Tévhit 4. A Kínából érkezett csomagok és egyéb küldemények veszélyt jelenthetnek.
Cáfolat: Nem kell aggódni amiatt, hogy az efféle küldeményeken tovább terjed a vírus, azonban a vírus megjelenésével Európában már elővigyázatosabbnak kell lenni, mivel az különböző felületeken eltérő ideig is életképes, így javasoljuk, hogy amennyiben olyan területről érkezett csomagja, ahol fertőzés állhat fenn, fertőtlenítse a küldeményt és mosson alaposan kezet szappannal.
Tévhit 5. A tüdőgyulladás elleni oltás védelmet nyújt a koronavírus ellen is
Cáfolat: A kutatók még dolgoznak a megfelelő védőoltás kifejlesztésén, azonban a tüdőgyulladás elleni oltás nem nyújt védelmet a koronavírus ellen.
A WHO az alábbi tanácsokat fogalmazta meg a vírus elkerülése érdekében:
- Mosson gyakrabban kezet- lehetőleg alkohol bázisú fertőtlenítővel.
- Tartson megfelelő távolságot (1 méter) azoktól, akik köhögnek vagy tüsszögnek. Amennyiben túl közel áll fertőzött személyhez, könnyebben belélegezheti a vírust is tartalmazó cseppecskéket.
- Kerülje a zárt tereket, ahol sok ember tartózkodik
- Kövesse a fejleményeket egészségügyi szolgáltatóján keresztül, figyelje a hivatalos állásfoglalásokat és cikkeket és kerülje a feleslegesen pánikkeltő oldalakat és álhír terjesztő cikkeket.
Vivamax tippek, hogy megóvjuk egészségünket:
- A vírus terjedéstől függetlenül, de ilyen időszakokban kiemelten fontos a rendszeres testmozgás és immunrendszer erősítése, amelyhez szükséges a vitaminok folyamatos pótlása, főleg a tél végéhez közeledvén, továbbá a változatos táplálkozás is. Szervezetük ellenálló képességének megerősítésével kellően ellenállók lehetünk a kórokozóknak és közérzetünk, teherbírásunk is pozitív irányba mozdul.
- mind a légúti megbetegedések, mind az allergének, pollenek kiszűrésében és a levegőminőség javításában is kiemelt szerepe van légtisztítóknak, sóterápiás készülékeknek, amelyeket kiválóan kiegészítenek egyes fertőtlenítő hatású illóolajok, amelyek kellemes hangulatot is varázsolnak otthonunkba és szintén fontos szerepet játszanak a megelőzésben.
Ezen felül az Világszervezet napi rendszerességgel közöl frissített beszámolót a vírus által érintett területekről, a fertőzöttek arányáról, illetve utazási és egyéb hasznos információkat is megfogalmaz: https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/situation-reports/
Mindenesetre érdekes adatként szolgál, hogy a jelenlegi koronavírus halálozási aránya 2%-ot mutat, míg az évekkel ezelőtt azonosított, szintén koronavírus kategóriába tartozó SARS vagy MERS vírusoké 9,6%, illetve 34% volt. Ezen adatoktól függetlenül természetesen figyeljünk a megfelelő higiéniára és kövessük figyelemmel a hivatalos forrásokat, de ne feledkezzünk meg arról, hogy sok hír vagy cikk esetében csupán olvasottságnövelésről is szó lehet.
Forrás:
https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public
https://www.dw.com/en/myths-vs-facts-how-true-is-coronavirus-information-on-the-web/g-52524871
https://www.worldometers.info/coronavirus/coronavirus-death-rate/#comparison