Miért érdemes kiegészítő kezelőegységek beszerzése a TENS elektróda tappancsok mellé vagy azok helyett?
Napjainkban a lakosság 10-15%-a szenved valamilyen mozgásszervi, többnyire ízületi problémától, amelynek hátterében gyakran sérülés, fertőzés, gyulladás, autóimmun betegség vagy porckopás áll. Kiugróan magas a derék-, illetve hátfájásban szenvedők aránya, de sokan számolnak be nyaki-, térd, vagy könyökfájdalomról is. A panaszok enyhítésére megoldást kínálhat a gyógyszeres kezelés, azonban egyre többen fordulnak a gyógyszermentes megoldások felé, amilyenek a TENS elektromos ideg- és izomstimuláló készülékek is.
Hogyan fejtik ki hatását a TENS készülék?
A TENS kezelés során a készülék elektromos impulzusok segítségével aktiválja a test fájdalmat elnyomó mechanizmusait. Ezek a kis ingerek, elektromos „sokkok” elektróda tappancsokon keresztül jutnak el az idegekhez, amelyeket előzetesen gondosan a fájó testrészre kell elhelyezni. A TENS készülékkel történő idegstimulációs kezelés hatékony alternatívája a gyógyszeres fájdalomcsillapításnak, elsősorban mozgásszervi eredetű fájdalmak esetén. További hatalmas előnye a módszernek, hogy a gyógyszerek által okozott mellékhatások és -a modulált módnak köszönhetően- a hozzászokás is elkerülhető.
Milyen területeken alkalmazható a TENS készülék?
A TENS fájdalomcsillapító hatását elsősorban mozgásszervi problémák esetén használják. Ide tartoznak többek között az akut izom-ízületi betegségek által okozott fájdalmak (pl. izomhúzódás, rándulás, ízületi gyulladás), a krónikus (hetek, hónapok óta fennálló) izom-ízületi betegség által okozott fájdalmak (gerincsérv, reuma, nyaki, deréktáji és háti-, csukló-, könyök-, térd-, boka-, stb. panaszok) és számos más egyéb fájdalom is (pl. fejfájás, migrén, stb.). (Ez esetben speciális TENS készüléket alkalmazandó).
Miért érdemes a tappancsok mellett/helyett a kiegészítőket választani?
Sajnos sok esetben a mozgásszervi problémákkal krónikus jelleggel találkozhatunk. Ilyenkor különösen fontos, hogy lehetőség szerint gyógyszert és mellékhatásokat nélkülöző fájdalomcsillapító módszert válasszunk az ismétlődő és gyakori alkalmazás miatt. Egy jól kiválasztott, modulált móddal is rendelkező TENS készülékkel – amilyen például a Vivamax GYVTT2 vagy GYVTT3- már szinte nyert ügyünk van.
TENS kiegészítő egységek használatával pedig tovább növelhetjük a kezelés hatékonyságát, csökkenthetjük a tappancsok egyenkénti felhelyezésével töltött időt és a hibás felhelyezésből adódó kockázatot is.
A kezelőegységek számos problémára kínálnak célzott és hatékony megoldást:
- Derékkezelő egység a hát- és derék problémákra
- Térdkezelő egység a térdből sugárzó fájdalmakra
- Ízületkezelő egység akár könyök- vagy térdproblémákra
- Könyökkezelő egység a könyök fájdalmaira
Melyek a kezelőegységek legfőbb előnyei az elektróda tappancsokkal szemben?
- Egyszerűbb és gyorsabb felhelyezés: mivel az elektródákat a kezelőegységben fixen rögzítik, így nem kell egyenként elhelyeznünk a tappancsokat, hanem elegendő csupán magát a kezelőegységet felvennünk.
- Célzott terápia: a beépített elektródáknak köszönhetően a terápia bizonyosan a megfelelő ponton fogja kifejteni a hatását, nem kell attól tartanunk, hogy nem a megfelelő helyre rögzítjük az elektródákat.
- Költséghatékony megoldás: mivel a tappancsok felületének tapadása 10 használat után csökkenni kezd, így cseréjük sokkal gyakrabban javasolt, mint egy kezelőegységé, amely az elektróda tappancsokkal szemben hosszútávú megoldást kínál. Egy átlagos, 2 naponta történő használattal számolva a kezelőegységek ára akár már másfél-2 hónap alatt megtérül.
- Ruha alatt is viselhetők: kialakításuknak köszönhetően erősen rögzülnek, nem mozdulnak el, így akár ruha alatt is kényelmesen viselhetők.
- Könnyű tisztítás, higiénikus használat több felhasználó esetében is: míg a tappancsok esetében higiéniai okokból minden felhasználónak külön szett alkalmazása javasolt, addig a megfelelő, nem textil szövésű kiegészítők több típusa is alkalmas arra, hogy többen is használják. Ennek oka a belső borítás könnyebben tisztítható anyaga, amelyet egyszerűen át lehet törölni és ez által sterilizálni. (Pl. a derékkezelő egység esetében)
Mely TENS készülékekkel kompatibilisek a kiegészítő egységek?
A kezelő egységek univerzálisak, a megfelelő áramerősséggel és csatlakozóval rendelkező készülékekkel kompatibilisek- amilyen a GYVTT2 vagy a GYVTT3 Kombinált TENS és EMS készülék is. Más készülékkel való kompatibilitás ellenőrzéséhez javasolt az előzetes megtekintés vagy egyeztetés.
Használhatjuk-e az adott testrészre kialakított kezelőegységek más testrészeken is?
Mivel a készülékekben elhelyezett elektródák speciálisan az adott testrész meghatározott pontjainak kezelésére lettek kialakítva, így nem javasolt azok más célból történő használata. Ismerünk azonban olyan, különleges kezelőegységeket is, amelyek alkalmasak több testrészen történő felhasználásra. Ilyen többek között az ízületkezelő egység, amelyet mind könyökre, mind térdre helyezhetünk.
Használhatunk-e krémet a kezelt testrészre a TENS terápia előtt?
Krémmel történő alkalmazást kimondottam nem javaslunk, de közvetítő anyag használata növelheti a kezelés hatékonyságát: ennek megfelelően benedvesítjük a bőrünket a kezelés előtt, illetve használhatunk elektróda gélt, vagy más néven elektromos vezetőgélt is. Ennek lényege, hogy oly módon nedvesíti a bőrfelületet, melynek köszönhetően jelentősen csökken a bőr ellenállása az elektromos jelek átvitelekor és jobb kontaktot biztosít az elektroterápiás készülékek elektródái számára. A kezelést követően azonban a bőr enyhe irritációja miatt nyugtatókrém felvitele kifejezetten ajánlott lehet.