Mit jelent a fizioterápia?
A fizioterápiát az orvosi terápiák legősibb ágának tekinthetjük, mert a természeti energiákat (fizikai, kémiai) hívja segítségül a mozgásszervi problémák kezelésére, megelőzésére, rehabilitációjára: a víz, a levegő, klíma, vagy a mozgás hatásmechanizmusát használja fel a terápiás eljárás során.
A World Confederation for Physical Therapy (WCPT) definíciója szerint pedig: „A fizioterápia olyan egészségügyi szolgáltatás, ahol a fő cél a tágan értelmezett mozgásos funkcionális képességek szinten tartása, illetve helyreállítása, az egészség megőrzése, a betegségek megelőzése, gyógyítása és a rehabilitáció. A fizioterápia végső célja az egyén egész életén át tartó mozgásképességének lehetőség szerinti fejlesztése, a sérült mozgásfunkció megőrzése, javítása, illetve helyreállítása a fizioterápia eszközrendszerén keresztül.”
Akkor ez nem ugyanaz, mint a fizikoterápia?
A fizikoterápia szorosan kapcsolódik a fizioterápiához, ugyanis annak szerves részét képezi. A fizioterápián belül helyezhetjük el, és azoknak a kezelési mechanizmusoknak az összefoglaló elnevezését jelöli, melyek kizárólag fizikai energiákat használnak a kezelés során. A fizioterápiát tehát tekinthetjük a fő egységnek, a fiziKoterápia pedig ezen belül leszűkíti az energia jellege alapján a kezelési formákat.
Milyen kezelési módokat ismerünk, és ezeket hogyan különíthetjük el?
Fizioterápiás kezelések: természeti energiákat felhasználó kezelések
Klímaterápia: valamely földrajzi terület éghajlati jellemzőit használja fel a gyógyításban.
Balneoterápia: ide tartoznak a gyógyvízzel, gyógyhatású fürdősókkal, vagy mesterséges, kémiai anyagokkal készített fürdőkezelések, ivókúrák és iszappakolások.
Inhalációs kezelések: az aeroion és aeroszol terápia során a szervezetbe a légutakon keresztül jutnak be a kezelésnél használatos anyagok. Az aeroion kezelésnél ezek a negatív ionok, melyek jótékony hatást fejtenek ki a szervezetünkre. Az aeroszol terápiánál pedig gyógyvizet vagy porlasztott gyógyszeroldatot juttatnak a légutakba.
Étrendi kezelés: diéta, gyógy-élelmezés.
Fizikoterápiás kezelések: a fizioterápián belül elkülönített, tisztán fizikai energiát alkalmazó módszerek
Elektroterápia: Ide tartoznak a kis-, közép-, és nagyfrekvenciás kezelések (TENS),mely ez elektromos ingereket használja a fájdalomérzet kikapcsolására. Illetve a magnetoterápia, mely során az alacsony frekvenciájú elektromágneses mező javíthatja a vérkeringést, növelheti az oxigénellátást, valamint elősegítheti a gyulladások csökkentését és a sejtek regenerálódási folyamatait.
Foto-, és helioterápia: a helioterápia a napfény erejét használja fel a kezelésekhez, míg a fototerápia az ultraibolya sugárzás, infravörös sugárzás, lézerkezelés, polarizált fény, vagy látható fény jótékony hatásait alkalmazza.
Termoterápia: meleg és hideg hőterápia, ide sorolhatóak a különböző hőfokú száraz borogatások és pakolások: hideg-meleg gélpárna vagy vízestömlő, szauna, valamint az egész testre kiható hőlégkamra és gőzkamra. A 0 °C alatti kezeléseket kryoterápiának nevezzük.
Hidroterápia: az eljárás a víz fizikai hatásait, legfőképpen a vízhőmérséklet hatására kialakuló stimulációkat, valamint a víz felhajtó erejét használja a gyógykezelésekhez. Ide tartoznak a nedves borogatások, leöntések, pakolások, ezen kívül még a mechanikai hatásokkal társított kezelések is, mint a súlyfürdő, víz alatti vízsugármasszázs és a víz alatti torna.
Mechanoterápia: ebbe a csoportba sorolhatóak az aktív és passzív mozgások, mint a torna, gyógytorna, masszázs, az eltérő extenziós terápiák és az ultrahang kezelés is. Gyógytorna során különböző eszközöket is használhatunk, melyek segíthetik a rehabilitációs folyamatok sikerességét: ilyen lehet egy gimnasztikai labda, SMR henger vagy ülőpárna.
Az elkülönítés elvét legegyszerűbben halmazábrán keresztül szemléltethetjük:
Mikor segíthet a fizio- vagy fizikoterápiás kezelés?
Mozgáskorlátozottság és mozgásszervi problémák esetén:
Ízületi fájdalmak, például ízületi gyulladás (artritisz) vagy reuma
Hát- és derékfájdalom: gerincproblémák, például porckorongsérv vagy krónikus derékfájás
Sportsérülések: az izmok, szalagok, ízületek vagy csontok sérülése
Sérülések vagy műtétek után
Csonttörések: csontok gyógyulása után a fizioterápia segít a mozgásfunkciók helyreállításában és az izomgyengeség megszüntetésében.
Műtétek utáni rehabilitáció: bizonyos mozgásszervi műtétek esetén a fizioterápia kulcsfontosságú a szabad mozgás visszanyerésében és a fájdalom csökkentésében.
Stroke utáni rehabilitáció: segíthet az agyvérzés vagy agyi infarktus után fellépő mozgáskorlátozottság és izomgyengeség leküzdésében.
Krónikus betegségek kiegészítő kezelése során
Krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD): a légzőtorna és a fizikai aktivitás fenntartása fontos szerepet játszik a légzési funkciók javításában.
Szív- és érrendszeri betegségek: a fizioterápiás kezelés segíthet a szívroham vagy szívműtét után az állóképesség visszanyerésében.
Neurológiai betegségek okozta mozgásproblémák javítására
Parkinson-kór: fizioterápiával segíthetünk az izommerevség, a mozgáskoordináció és az egyensúly javításában.
Szklerózis multiplex (SM): csökkentheti az izomgyengeséget és az egyensúlyproblémákat, segítve a beteget a mindennapi tevékenységekben.
Csecsemők és gyermekek fejlődési nehézségeinek megkönnyítésére
Fejlődési késések: ha egy gyermek mozgásfejlődése késik, a fizioterápia segíthet a mozgásfunkciók fejlesztésében.
Veleszületett rendellenességek: a fizioterápia javíthatja az izomtónust és a mozgáskoordinációt.
Időskori mozgásproblémák kezelésére
Csontritkulás: a fizioterápia segíthet az esésmegelőzésben és az erőnlét fenntartásában.
Mobilitás fenntartása: fizioterápiás módszerekkel segíthetünk az izomerő, egyensúly és koordináció javításában, így időskorban tovább maradhatunk önállóak és aktívak.
Munkahelyi sérülések és a helytelen testtartásból adódó fájdalmak enyhítésére
Fizioterápiára tehát akkor lehet szükség, ha valaki sérülésből, betegségből vagy műtétből gyógyul, ha krónikus fájdalmat él át, vagy ha javítani szeretné a mozgásfunkcióit és általános fizikai állapotát. A fájdalom típusától, intenzitásától függően pedig számos terápiás módszer közül választhatunk, és ennek megfelelően különíthetjük el azt is, hogy a klasszikus értelemben vett fizioterápiás módszerről, vagy kicsit speciálisabb, sok esetben komoly szaktudást igénylő fizikoterápiás eljárásról beszélünk.
Fontos: a terápiás eljárásokat minden esetben szükséges orvossal egyeztetni és szakember javaslatára, utasítása alapján belekezdeni!
A Vivamax kínálatában számos olyan termék elérhető, mely tökéletesen alkalmazható mind fiziko-, mind fizioterápiás kezelések során! Nézzen körül webáruházunkban, vagy jöjjön el az Önhöz legközelebb eső szaküzletünkbe!
Felhasznált forrás: Magyar Gyógytornász-Fizioterapeuták Társasága (gyogytornaszok.hu)