Miért és mikor van szükség párásításra?
A lakás levegője nyáron a légkondicionáló használata, télen pedig a fűtés, a kevésbé gyakori szellőztetés, valamint az alkalmazott elektromos berendezések (pl egy irodában a számítógépek, nyomtatók, stb.) miatt vagy egyszerűen a környezeti tényezők hatására szárazzá válik. Ennek pedig számos negatív következménye van:
- fogékonyabbak vagyunk a légúti betegségekre,
- fokozódnak az allergia tünetei,
- szárazzá válik a bőrünk,
- irritált a nyálkahártya,
- akár gyakori orrvérzést és más kellemetlen tüneteket tapasztalhatunk stb. Ekkor merülhet fel az igényt, hogy párásító készüléket vásároljunk.
De mire is jó egy párásító?
A szervezet optimális működéséhez és az immunrendszer védekezőképességének megtartásához szükség van a megfelelő páratartalom fenntartására. Ez egy átlagos felnőtt tekintetében 40%-os relatív páratartalom környékén van, míg kisgyermekek esetében ennél magasabb szinten optimális, 50-60% körül.
Tehát javasoljuk a párásító használatát:
- Amennyiben Önnek kisgyermeke van. A megfelelő páratartalommal bíró levegő fenntartja a nyálkahártya védekezőképességét, így támogatja az immunrendszert. A kisgyermekek ráadásul az óvodai, iskolai közösségekben nagyobb mértékben ki vannak téve vírusoknak és a légúti megbetegedéseknek.
- Prevenciós céllal, ha szeretné csökkenteni az influenza jellegű, vagy légúti betegségek kialakulásának esélyét.
- Ha már megtörtént a baj, a tünetek gyorsabb enyhítésére kiválóan alkalmas ez a természetes és gyengéd módszer. Kiemelt jelentőségű ebből a szempontból a fűtési időszak, vagyis leginkább októbertől áprilisig lehet hasznos a párásítás.
- Amennyiben egy teljesen természetes-, egyszerűen elérhető- és költséghatékony módszerrel szeretne tenni családja egészségéért.
- Ha szeretne frissebb, egészségesebb levegőt belélegezni, ezzel is javítva életminőségét és hangulatát.
- Ha az Ön lakása levegőjének páratartalma az ott alkalmazott technológiai megoldások (fűtés, nyílászárók, szigetelés stb.) miatt tartósan 40% alá esik. Egy átlagos lakás levegőjének páratartalma télen könnyedén akár 30%-ra is csökkenhet, pedig az optimális érték felnőttek esetében 45-50%, gyerekeknél 55-60% körül mozog.
- Ha az Ön munkahelyén légbefúvásos fűtést használnak, hiszen ez esetben a páratartalom a már károsnak nevezhető 20%-os értékre is zuhanhat. Amit tovább ronthatnak az elektronikai berendezések (nyomtatók, fénymásoló, stb.) és számítógépek által kibocsátott elektroszmog.
Természetesen – ahogy sok más esetben is – a túl sok párásítás is okozhat problémát (például penészedést, gombák és más mikroorganizmusok túlzott elszaporodását), ezért nagyon hangsúlyos, hogy a megfelelő páraszintet érjük el párásító, vagy ha éppen arra van szükség, akkor párátlanító készülék használatával. Ebben nagy segítség lehet, ha a párásítónk rendelkezik páratartalom kijelzéssel. Még előnyösebb, ha be is tudjuk állítani a kívánt páraszintet, aminek elérésére a készülék automatikusan törekedni fog. De jól jöhet egy egyszerű páratartalom- és hőmérő is, amivel mi magunk ellenőrizhetjük a lakás levegőjének értékeit.
Az aromadiffúzor nem párásító!
Sokan hiszik azt, hogy ha illóolajat párologtatnak egy (víz hozzáadásával működő) diffúzor segítségével, máris sokat tettek a szoba páratartalmának növeléséért. Sajnos ez nem így van! Az illóolaj párologtatók párakibocsátása messze elmarad a párásítók kapacitásától. A párakibocsátási kapacitás lehet a legfontosabb érték, aminek segítségével a kiszemelt készülékeket összehasonlíthatjuk. Ezért soha ne vásároljunk olyan helyről, ahol ez az adat nem ismert! Minden esetben tanácsos ellenőrizni, hogy a termék webes leírásában vagy csomagolásán fel van-e tüntetve a párakibocsátás mértéke, azaz az egységnyi idő alatt (jellemzően egy óra) a levegőbe bocsátott víz/pára mennyisége. Ha ez az érték 150 ml/ óra alatt van, akkor szinte biztosak lehetünk benne, hogy érdemben képtelen a helyiség páraszintjének megemelésére. Főleg akkor, ha nem egy 10 négyzetméteres háló- vagy dolgozószobáról van szó, hanem egy 30 négyzetméteres nappaliról!
Ugyanakkor aromaterápiával kiegészíthetjük a párásítást, hiszen a 100% természetes alapanyagokból, gyógynövényekből sajtolt illóolajok számos jótékony hatással bírnak. Ehhez alkalmazhatunk illóolaj párologtatót, diffúzort vagy aromaporlasztót is. A hagyományos ultrahangos párásítókb illóolaj nem helyezhető, mert károsíthatja a porlasztó membránt és jelentősen lerövidíti a készülék élettartamát, azonkívül sok esetben a garancia elvesztését is kozkáztatjuk vele. Ha szeretnénk a párásítást ötvözni az illóolaj párologtatással, akkor a legjobb választás a Salty-Air ultrahangos párásító termékcsalád, aminek a speicális anyagból készült tartályába közvetlenül csepegtethető az illóolaj. A készülékek továbbá Salvus gyógyvíz párologtatására is alkalmasak, ami egy igazi csodafegyver lehet a téli egészségmegőrzésben.