Az aromaterápia egy átfogó terápiás kezelés, melynek során természetes növényi kivonatokat használnak az egészség és a jóllét elősegítésére. Bár magát a kifejezést csak a 20. században kezdték el használni, az aromaterápia története több ezer évre nyúlik vissza. Az illóolajok terápiás célú felhasználása egyáltalán nem újkeletű. Az ókori egyiptomi kultúrában nem mellesleg spirituális és gyógyászati célokra használtak különféle olajokat, felismerték a növények gyógyító és aromás hatásait is. Az idő előrehaladtával pedig egyre többféle növényt fedeztek fel az illatanyagok előállítására.
Mégis milyen eszközt válasszunk az aromaterápiához?
Az aromadiffúzorok vagy ultrahangos illóolaj párologtatók képesek a leghatékonyabban az illóolaj részecskéit szétbontani egy adott légtérben. Ezek a készülékek ultrahangos technológiával bontják finom, hideg párává a vizet. A tartályban lévő illóolajok hevítés nélkül kerülnek a finom párába, így 100%-ban megőrzik azok minden jótékony hatását.
Vitathatatlan, hogy egy esztétikus diffúzor az aromaterápiás funkciója mellett ma már lakásdekorációs szerepet is betölt. Persze egy diffúzor vásárlásánál nem feltétlenül ez az elsődleges szempont, de a fény-és színterápia sem elhanyagolható összetevője az élménynek.
Egyes készülékek LED fénye akár 14 féle színárnyalatban kapcsolható, így mindig választhatunk hangulatunknak megfelelően. Ezt akár önállóan is használhatjuk, éjszakai fényként a pihentető és nyugodt alváshoz.
Bizonyos készülékek kétféle módban is üzemeltethetők;
- folyamatos párakibocsátással (30ml/óra),
- és a szakaszos (15 ml/óra), meghatározott időközönkénti (30 másodperces) párakifúvással.
Az egyre népszerűbb aromadiffúzorok alkalmazása egy egyszerű módja annak, hogy otthonunkban spa élményt teremtsünk. Segítenek illatossá varázsolni a teret: az autóban, otthon a nappaliban vagy a hálóban, meditálás közben, a reggeli ébredéskor vagy akár a gyerekszobában az esti altatás közben.
Az aromaterápiás diffúzorral történő illatosítás a harmónia megteremtésének egyik lehetséges alappillére.
Az elektromos diffúzorok működése és előnyei:
Az ultrahangos diffúzorok finoman illatosított, tisztított levegővel segíthetnek minket a teljes ellazulásban és relaxálásban.
A kereskedelmi forgalomban lévő diffúzorok legtöbbje ultrahangos technológiával bontja finom párává a vizet. A tartályba cseppentett illóolajok hevítés nélkül jutnak a vizes párába, így a jótékony hatásuk is érzékelhető. Ezek az aromapárologtatók teljesítményük és a dizájnjuk miatt is népszerűek.
Sokan hiszik azt, hogy ha illóolajat párologtatnak egy (víz hozzáadásával működő) diffúzor segítségével, máris sokat tettek a szoba páratartalmának növeléséért. Sajnos ez nem így van: az illóolaj párologtatók párakibocsátása messze elmarad a párásítókétól, de ez nem is meglepő, hisz nem is ez a fő funkciójuk.
Párakibocsátási kapacitás, mint meghatározó különbség
A párásító készülékek víztartálya átlagosan 2-4 literes, párakibocsátási kapacitásuk pedig többnyire minimum 200-220 ml/óra vagy ennél is magasabb. Ez azt jelenti, hogy 1 liter vizet kb 5 óra alatt juttatnak a levegőbe. Tévedés azt hinni, hogy a hagyományos párásítókba szabad illóolajat cseppenteni. Nem javasoljuk, ugyanis az illóolajból visszamaradó részecskék károsíthatják a porlasztó felületét, ezzel jelentősen csökkentve a készülék élettartamát.
Ezzel ellentétben az ultrahangos illóolaj párologtatóknál a fő cél nem a szoba páratartalmának növelése, így párakibocsátásuk, illetve a szoba páratartalmára gyakorolt hatásuk is minimális. Teljesítményük jellemzően 20 és 60 ml/óra között van, ami még egy kisméretű, 8-10 négyzetméteres helyiség páratartalmában sem hoz mérhető változást.
Tehát párásításra nem, de a szoba levegőjének illatosítására, felfrissítésére annál inkább alkalmasak.
Mi a különbség a párologtató és az aromaporlasztó között?
Menjünk egy picit vissza az időben, mikor még teamécsessel párologtattuk az illóolajat. Biztos mindenki fel tudja idézni a pillanatot, amikor 15 percenként adagolja a teamécsesbe a vizet, majd egyszer csak megfeledkezik róla, úgy hagyja és a belecsepegtetett olaj szépen ráég az aljára. Ez egyrészt nagyon bosszantó, másrészt az égett illóolaj sem igazán egészséges.
Az ultrahangos elven alapuló készülékek ennél jóval korszerűbb technológiával működnek, hiszen tiszta víz és illóolaj felhasználásával, ultrahangos porlasztással finom párát képeznek a levegőben, egészségre káros égéstermék nélkül. Ezáltal sokkal jobban terjeng az illat és jobban el is oszlik. A mécsessel ellentétben akár 8 órás folyamatos működésre is képesek.
A legmodernebb készülékek azonban már ennél is fejlettebbek! Vezeték nélküli, akkumulátoros kivitel jellemzi őket és víz hozzáadása nélkül, közvetlen az illóolajos üvegből porlasztják az esszenciális olajat (sűrített levegő segítségével). Az illatélmény így rendkívül intenzív lesz, az aromaterápiás hatása pedig sokszoros! Ajánljuk figyelmébe ezeket a trendi és modern eszközöket, mint amilyenek például a ZenSpa wireless aroma porlasztók.
Ne felejtsük el azt sem, hogy az elegáns diffúzorok a modern technológát ötvözik a kerámia teamécseses párologtató és hangulatteremtő képességével, hiszen az aromaterápia sok esetben kiegészül szín és fényterápiával, vagy akár hangterápiával.
De miben segítenek nekünk még az illóolajok?
Segít az ellazulásban, közérzetünk javításában
Tanulmányok igazolják, hogy egyes olajok (levendula, kamilla) jótékony hatással vannak a stresszben, depresszióban szenvedő emberekre. Ez főleg az esős, őszi, téli hónapokban jellemző, amikor hajlamosak vagyunk kicsit borúsabbnak látni a dolgokat.
Fertőtlenítő hatású
A vírusos időszakban kiemelten fontos odafigyelnünk környezetünk fertőtlenítésére. A 100%-ban természetes összetevőket tartalmazó illóolajok segíthetnek a vírusok és baktériumok elleni védekezésben.
Légzési problémák kezelésében
Fertőtlenítő hatásának köszönhetően a levegőben található kórokozókat, baktériumokat, penészgombákat megölik, megkönnyítve így a légzési problémákat.
Javítja a libidót
Nem mondunk újat azzal, hogy a nemi vágy felkeltésére is használják a különböző vágyfokozó olajokat.
Fontos hangsúlyozni, hogy lehetőleg 100%-os tisztaságú, természetes illóolajokat használjunk, ezzel is biztosítva a hosszan tartó kellemes illatot a helyiségben, valamint testi-lelki harmóniánkra, betegségek enyhítésére és az ellazulás elősegítésére is gondot fordítva. Mivel a levegőből belélegezve az illóolaj molekulái a szervezetünkbe kerülnek, ezért fontos, hogy megbízható forrásból származó, terápiás tisztaságú esszenciális olajokat vásároljunk.
Végezetül nézzünk néhány tippet a párologtató beszerzéséhez!
Milyen szempontokat vegyünk figyelembe diffúzor vásárlása előtt?
- Vezetékes vagy akkumulátorral ellátott
- Rendelkezik e antibakteriális hatású víztartállyal
- Rendelkezik e időzítővel, automatikus kikapcsolási móddal
- Porlasztás intenzitása
- Vízkapacitás kialakítása
- Illat intenzitása alapján
- Könnyű kezelhetősége szerint
- Mekkora helyiségben kívánjuk használni és milyen célra
A témában készített további cikkeink:
Illóolajokkal a nátha és influenza tünetei ellen
Milyen problémákra és hogyan alkalmazzuk az illóolajokat? (2.rész)
Hogyan használjuk az illóolajokat kisgyermekek esetében?
Párásítók és párologtatók összehasonlító táblázata