Kiszállítás készletről akár 48-72 órán belül!
25 000 Ft felett ingyenes kiszállítás!
Mintaboltjainkban kipróbálhatja termékeinket!
Kosaram

Gyors kiszállítás készletről - akár 48-72 órán belül!

25.000 Ft felett INGYENES házhoz szállítás!

Blog

Vedd fel a harcot a reflux betegséggel!

A cikk tartalma:

  1. Néhány szóban a refluxról
  2. Reflux tünetei
  3. Mit tehetünk a reflux megelőzésére, illetve kezelésére?
  4. Kiemelt ajánlatunk: a reflux párna

Néhány szóban a refluxról

Napjaink civilizációs betegségei közül egyre gyakrabban találkozhatunk az emésztési és emésztő rendszeri problémákkal. Kialakulásuknak oka köthető a modern életmódhoz, az egyre nagyobb stresszhez, a nem megfelelő étkezéshez, az egészségkárosító anyagokhoz és a sokszor helytelenül és fölöslegesen alkalmazott gyógyszerekhez egyaránt.

A reflux a leggyakoribb emésztési probléma, amely során a nyelőcső alsó záróizmainak nem megfelelő lezárása miatt a savas gyomortartalom visszaáramlik a nyelőcsőbe. Főbb tünetei jelentkezhetnek étkezés vagy lefekvés után, emésztés közben, de akár éhgyomorra is.

A refluxot sokan egyértelműen a gyomorégéshez kapcsolják és azt gondolják, hogy a fenti tünetek alapján egyszerű annak felismerése, azonban számos esetben nem jelentkeznek a tipikus panaszok, vagy nem minden panasz figyelhető meg együttesen.

Reflux tünetei lehetnek:

  • torokban jelentkező maró érzés vagy a savanyú íz a szájban;
  • állandó torokköszörülés, a torokban jelentkező gombócérzés;
  • nyelvégés, fokozott nyálképződés;
  • csuklás, émelygés, hányinger, böfögés;
  • korai teltségérzés és hasi puffadás;
  • fogszuvasodás és egyéb fogászati betegségek (a szájüregbe visszaáramló gyomorsav miatt);
  • horkolás és alvászavar
  • gyomorégés

A nyelőcsőbe jutott savas tartalom kimarja a nyelőcsövet és károsítja azt, mely következtében gyulladás, majd szövet károsodás jöhet létre a gyomorszáj izomzatában, mely állandósítja a sav visszakerülését. Ez a károsodott szövet könnyebben is fertőződik el, kevésbé képes a perisztaltikus mozgásra, kiszáradhat, hegesedhet.

Amennyiben nem kezeljük a refluxot, előbb a nyálkahártyán kialakuló krónikus gyulladás sebeket és fekélyeket okozhat. Ezek aztán vérzéshez vagy akár súlyos vérveszteséghez is vezethetnek, majd, ha a légutakba is eljut a sav, tüdőgyulladást is felléphet. Mivel a gyulladt szövetek beszűkítik a légjáratokat, így akár asztma is lehet a reflux szövődménye, de gége-, torok- és középfülgyulladás is jelentkezhet annak nyomán. A kezeletlen reflux súlyos esetben daganatos megbetegedéshez, pontosabban nyelőcsőrákhoz is vezethet.

Mit tehetünk a reflux megelőzésére, illetve kezelésére?

Étkezés: Kialakult reflux problémák esetén fontos a gyomor kisebb terhelése, kevesebb mennyiségű étel fogyasztása, a gyomorsavtermelést fokozó hús fogyasztás visszafogása, kifejezetten az esti húsfogyasztás kerülése. A kora reggeli megterhelő étkezés, vagy az éhgyomorra elfogyasztott kávé, esetleg cigaretta kifejezetten rontja a betegség állapotát.

Milyen jellegű ételek és italok fogyasztását javasolt elkerülnünk?

  • koffein, alkohol
  • csokoládé, egyéb cukros étel
  • erősen fűszeres ételek
  • savanyú vagy erősen mentolos étel
  • citrusfélék
  • paradicsom
  • szénsavas üdítők
  • magas savtartalmú gyümölcslevek
  • nagy mennyiségű, zsíros ételek

TIPP: A reflux esetében és a gyomorpanaszok, túlzott savtermelésre is kiváló, ha reggel éhgyomorra elfogyasztunk egy pohár langyos vizet. Ez feloldja a gyomorban éjjel képződött nyákot és egyéb emésztési maradékokat, felmelegíti a gyomrot és kíméletesen beindítja annak működését.

Diéta, böjtkúrák, pihenés: Rövid ideig tartó, rendszeres böjtkúrák, ami alatt a gyomor nagyon kímélő ételek fogyasztásával és pihenéssel, kevesebb savat termel szintén segíthetnek a reflux kezelésében. A sav okozta tünetek enyhítésére a menta tea remek választás, továbbá a bojtorján, az édesgyökér és a balhafűmag is hasznos alternatív terápia.

Salvus gyógyvíz: számos jótékony hatása mellett a reflux tüneteinek enyhítésére is kiváló megoldást jelent a Salvus gyógyvíz. Hatásmechanizmusa a gyomorban képződő erős sav semlegesítésében áll, amelyhez lúgos kémhatásával járul hozzá. A savtúltengésben szenvedőknek érdemes éhgyomorra, illetve az egyes étkezések közti idő alatt fogyasztani 2–3 dl-t, több kis részletben, azaz néhány kortyot egy-egy alkalommal.

Megfelelő ruházat: Kerüljük a túl szoros ruhák viselését! Ha túl szűk nadrágot hordunk, azzal nyomást gyakorolhatunk a gyomorra és a gyomorsavat a nyelőcső felé kényszerítjük.

Kiemelt ajánlatunk: a reflux párna

Egyre nagyobb igény mutatkozik a méltán népszerű reflux párnára, amely fekvő testhelyzetben is kiváló megoldást jelent a reflux enyhítésére. Ennek az ék alakú, 20°-os szögben emelkedő, 15-20 centiméteres emelést biztosító párnának köszönhetően fekvő testhelyzetben is csökken a sav visszaáramlásának valószínűsége. Kisgyermekek számára kialakított méretben is elérhető a reflux párna. Igazán praktikus, mert a kiságy, gyermekágy teljes szélességét kitölti, és nagy segítség lehet gyakori bukással küzdő kisgyermeknél.

Mire jelenthet megoldást a reflux párna?

A refluxpárna segít a savas reflux tüneteinek enyhítésében, horkolás csökkentésében, allergiás tünetek csillapításában, keringés javításában, az arcüreg kitisztulásában, hát és nyak ellazulásában, és bármely olyan állapotban, amely fekvőhelyzetben akadályozza a szabad légzést.

Miben tér el egy „hagyományos” párnától?

A párna képes meggátolni a reflux betegségben szenvedők számára a savas gyomornedv nyelőcsőbe történő visszaáramlását és emellett használata kényelmes és pihentető alvást biztosít. A reflux párna egy olyan különleges formájú párna, amely a deréktól a fej felé ék alakot formáz és az ék vastagabb végén a nyak és fej vonalát ívesen követő nyak- és fej- támasz van kialakítva. Mindemelett multifunkciós is: akár lábtámasztónak és deréktámasznak is használhatjuk.

Hozzászólások

Hozzászólok
Hozzászólás írása
Ehhez a cikkhez még nem érkezett hozzászólás.
Pepita Super Seller Pepita.hu marketplace partner