Talpbetét útmutató: Hogyan válasszuk ki a megfelelő talpbetétet? Kész vagy egyedi talpbetét a megfelelő számunkra?
Számtalan oka lehet annak, amiért a cipőnkbe talpbetétet szeretnénk vásárolni, esetleg egyedi talpbetétet szeretnénk készíttetni. Ez lehet a fájdalom enyhítése, esetleg megszüntetése vagy megelőzése, de kapcsolódhat sporttevékenységekhez és az ízületek tehermentesítéséhez. Lecserélhetjük a cipőnkhöz eredetileg vásárolt és mára elhasználódott talpbetétünket is. Szolgálhat extra kényelmi célokat, esetleg a kellemetlen szagok megszüntetését és vannak olyan speciális esetek is, amikor valamely terápia kiegészítéseként használják, ahogyan pl. a cukorbetegek számára kifejlesztett talpbetéteket.
Ahogyan talpbetét típusokból, úgy a talpbetét beszerzéséhez vezető okból is számtalan variáció létezik, amelyet tovább színesítenek az egyedi igények is, így egyáltalán nem meglepő, ha kicsit elveszettnek érezzük magunkat a vásárlás előtt. Ezért állítottuk össze cikksorozatunkat, amely mankót kínál a legmegfelelőbb termék kiválasztásához és az alábbi fejezetekre oszlik:
1. rész: Fő szempontok új talpbetét vásárlása előtt
2. rész: Milyen esetekben és milyen talpbetétet vegyünk?
3. rész: Speciális talpbetétek
Fő szempontok az új talpbetét vásárlása előtt:
- A talpbetét méretezése: A talpbetét mérete általában a cipőméret alapján kerül megadásra, de előfordulhat, hogy különböző gyártók más-más méretezést használnak. Vannak olyan talpbetétek, amely teljes – legnagyobb elérhető – hosszúságban kerülnek értékesítésre, mivel ezeket úgy tervezték, hogy használat előtt méretre lehessen igazítani (trim-to-fit), tehát magának a felhasználónak kell azt levágni, hogy igazodjon cipőméretéhez. A ¾-es hosszúságú talpbetétek és egyéb, speciális betétek esetében a terméken feltüntetett mérettartomány azokat a lábbeli méreteket tünteti fel, amelyekben kényelmesen használhatók. Ezeket általában nem úgy tervezték, hogy bármilyen módon méretre lehessen őket szabni. Ha lábunk mérete éppen két méret között van, akkor mindig a következő méretet kell megvásárolnunk!
- Talpbetét elhelyezése: Ha teljes hosszúságú talpbetétet vásárolunk, akkor nagy eséllyel el kell távolítanunk a jelenlegi talpbetétet a cipőnkből, mielőtt az újat behelyeznénk. Fontos, hogy ha ¾-es hosszúságú talpbetétet vásárolunk, akkor ezt a talpbetétet a már meglévő talpbetétre kell ráhelyezi. Ha egyéb kiegészítő betétet vásárolunk (pl. sarokemelőt), akkor ezt a megvásárolt terméktől és annak leírásától függően a meglévő talpbetét alá vagy fölé kell helyezni.
- Talpbetét célja: Először döntsük el, hogy a talpbetét csupán kényelmi szempontokat vagy korrekciós célt szolgál (pl. lúdtalpbetét). Míg az előbbi célra akár drogériákban, szupermarketekben is találunk talpbetéteket, addig az utóbbira többnyire speciális szaküzletekben, ortopéd szakorvos javaslatára vagy egyéb szakértői segítséggel, többségében egyedileg kerülnek kialakításra. Néhány esetben a korrekciós talpbetétek között is találunk nem személyre szabottan készített, hanem félkész vagy kész talpbetéteket. Mivel ezeket tömeggyártásban gyártják és úgy tervezik, hogy a lehető legszélesebb közönségnek megfeleljenek, így előfordulhat, hogy nem illeszkednek pontosan vagy követik a talp vonalát maximálisan, de ezek között is találhatunk igényeinknek megfelelőt. Az egyedileg gyártott korrekciós talpbetétek, mivel személyre szabottan készülnek, ugyanúgy alkalmasak a talpak párnázottságának biztosítására és a boltozat alátámasztására, de még hatékonyabban, mindemellett állás- és járásmódunk korrigálására is pozitívan hatnak. A hagyományos, bolti talpbetétek általában körülbelül 6 hónapig tartanak, míg az egyedileg gyártott ortézisek akár öt évig is.
- A lábfej boltozatának típusa: A lábfej boltozat szempontjából 3 típust különböztetünk meg: 1) normál vagy közepes boltozat, 2) lapos (pronáló) boltozat, lúdtalp vagy besüllyedt boltozat és 3) magas (szupináló) boltozat. A talpbetéteket úgy tervezik, hogy e típusok közül egyhez vagy többhöz igazodjanak. A megfelelő talpbetét kiválasztásához mindenekelőtt tudnunk kell, hogy a miénk mely típusba tartozik, mert ellenkező esetben a talpbetét kényelmetlen lesz. Ez a videó megmutatja, hogyan állapíthatjuk meg lábfejünk boltozatának típusát.
- Talpbetét kialakítása: Általánosságban elmondható, hogy a mind a kényelmi, mind a korrekciós talpbetétek négy féle konstrukcióval rendelkeznek: 1) merev boltozati alátámasztással, 2) félmerev boltozati alátámasztással, 3) párnázott boltozati alátámasztással és 4) boltozati alátámasztás nélkül. Az, hogy milyen típusú talpbetétre van szükségünk, nagymértékben függ attól, hogy miért keressük a talpbetétet, amelyet a későbbiekben részletesen bemutatunk.
- Talpbetét anyaga: A négy leggyakoribb anyag, amelyből a talpbetétek készülnek a (pl. memória vagy poliuretán) hab, a gél, a parafa és a bőr. Mindegyiknek megvannak az előnyei, és a választott anyag nagyrészt a preferenciákon alapul. Általánosságban azonban a (memória)hab a legjobb a párnázottság, az alátámasztás és a nyomáscsökkentés szempontjából; a gél jól használható ütéscsillapításra; a parafa alátámasztásra és enyhe párnázottság biztosítására; a bőr pedig jól használható párnázottság szempontjából és igazán komfortos érzetet is biztosít (különösen vékony zoknival viselve).