A pulzoximéter használatával gyorsan és könnyedén mérhetjük meg a vér oxigéntelítettségét és az aktuális pulzust egyaránt. A klinikai gyakorlatban már régóta általánosan alkalmazott eszköz (pl. altatáskor, szülés során, stb.), azonban az utóbbi időben az otthoni használat mellett is egyre többen teszik le voksukat.
Mi a pulzoximeter?
A pulzoximéter, más néven véroxigénszintmérő készülék egy olyan kis eszköz, amelynek kijelzőjéről, ha az ujját szorosan belehelyezi (a legtöbb esetben körömmel felfelé) másodperceken belül leolvashatja vér oxigénszintjét és a pulzusszámot.
A legtöbb egészséges felhasználó esetében ez az érték 95-98 százalék körül mozog. Néhány speciális esetben alacsonyabb is lehet a normál érték. Ha a szám 93 vagy 92 körüli értékre vagy az alá csökken, azonnal forduljon orvoshoz.
A készülék a pulzusszámot is kijelzi: a normál nyugalmi pulzusszám felnőttek esetében körülbelül 60 és 100 ütés/perc között mozog, bár a magasabb kardiovaszkuláris kondícióval rendelkező sportolók pulzusa általában alacsonyabb.
Tipp: Néhány készülék leolvasásával kapcsolatban érdemes odafigyelni a kijelző állására. Bizonyos modelleket, elsősorban a régebbi típusokat úgy tervezték, hogy valaki szembe fordulva olvassa le, nem pedig a viselője. A kényelmes és elsősorban pontos leolvasás miatt érdemes olyan készüléket választani, amelynek kijelzője több irányból is képes megjeleníteni a leolvasott értékeket.
Hogyan működik, mi a pulzoximéter működési elve?
A készülék két, különböző hullámhosszúságú (infravörös) fénysugarat vetít az ujjhegyre csíptethető érzékelőn keresztül. Az eljárás neve fotopletizmográfia. Ez a hemoglobint, a vérben lévő fehérjemolekulát veszi célba, amely oxigént szállít. A hemoglobin különböző mennyiségű és hullámhosszú fényt nyel el, attól függően, hogy mennyi oxigént szállít. Ezt egy fényérzékeny cella érzékeli és az eszköz elektronikája és a mikroprocesszor által feldolgozásra kerül, majd értékként megjelenik a véroxigénszint mérő LED kijelzőjén.
Tipp: A készülék melegebb bőrfelülettel jobban működik, mint hideggel. Továbbá, mivel az oxigénszint ingadozhat, érdemes naponta többszöri mérést végezni. Próbálja ki különböző pozíciókban is, például hanyatt fekvés vagy séta közben. Készítsen feljegyzéseket, hogy szükség esetén megoszthassa orvosával.
Befolyásolhatja a hosszú köröm vagy a körömlakk a mért értékeket?
Igen. A sötét körömlakk befolyásolhatja a leolvasás pontosságát. A nagyon hosszú körmök megnehezítik az ujj megfelelő behelyezését a készülékbe.
Mi történik, ha az oxigénszintje csökken? Mi a megoldás és a kezelés menete?
Ha a véroxigénszintünk 92-re vagy az alá csökken, mindenképpen forduljunk orvoshoz, de ne essünk pánikba. A jó hír az, hogy sokkal könnyebb felerősíteni egy olyan oxigénszintet, amelyik éppen csak kezd leesni, mint egy olyat, amelyik veszélyesen alacsony. A következő lépést gyakran a kórházi kezelés jelenti, ahol sok esetben oxigénmaszkot kaphatunk, majd többnyire hason fekvő pozícióban történő pihenést javasolnak, mert ez a pozíció megnyitja a tüdőt és kényelmesebb a beteg számára.
A Covid-19 megbetegedéssel fertőzött betegeknél gyakran potenciálisan veszélyes oxigénszaturáció-csökkenést tapasztalhatnak anélkül, hogy érzékelhető légzési problémáik lennének. Pulzoximéter nélkül talán egyáltalán nem is realizálnák, mennyire alacsony a véroxigénszintjük és mire kórházba mennének, már gyakran igen súlyossá válik a helyzet.
Van-e kockázata az otthoni véroxigénszint mérésnek?
Elképzelhető, hogy az otthoni mérőkészülék hibás értéket jelez ki, amely lehet a készülék vagy a mérés metodikájának hibája, ami miatt a beteg feleslegesen fordulhat ellátásért. Éppen ezért érdemes a mért értékek alakulását folyamatosan nyomon követni, azaz, ha naponta többször megmérjük az oxigénszaturációt és a mérések során konstans visszaeső értékeket tapasztalunk, nagy eséllyel valós problémáról van szó. Mindemellett, ha nagyon alacsony értéket mérünk, érdemes egy más, egészséges személyen tesztelni a készüléket, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy a pulzoximéter megfelelően működik, majd ezt követően konzultálni orvosunkkal.
Az otthon kapott értékek mellett ne hagyjuk figyelmen kívül a fizikai tüneteket még akkor sem, ha az véroxigénszintünk rendben van. Minden esetben hívjunk orvost, ha súlyos légszomjat, magas lázat, zavartságot vagy bármilyen más aggasztó tünetet tapasztalunk. A monitorozás előnye, hogy kijelezheti a beteg számára az alapesetben nem érzékelhető potenciális légzőszervi rendellenességeket.
Mennyire pontosan mérnek az otthon használatos véroxigénszint mérők? Milyen készüléket válasszunk?
Mivel a készülékek által alkalmazott mérési módszer egy megbízható és nem túl komplikált technológiára épül, így a készülékek nagy része általában néhány százalékponton belüli pontos eredményt szolgáltat. Mivel a véroxigénszint nem állandó érték, azaz folyamatosan változik, így néhány perc különbséggel mérhetünk olyan értékeket, amelyek között néhány % eltérés lesz, de ez nem jelenti, hogy a készülék nem megfelelően mér. Ezen felül ülve, állva és fekvő pozícióban is más lehet az érték.
A piacon számos modell érhető el az egyszerűbb, néhány ezer forintos készüléktől kezdve az egészen drága, több tízezer forintosig. A magasabb ár kifizetése nem garantálja a jobb monitort.
A készülék kialakítását tekintve a szakértők azt tanácsolják, hogy egyelőre maradjunk az ujjra csíptethető technológiánál. Az újabb, folyamatosan viselhető eszközök és kameraalapú alkalmazások más technológiát használnak az oxigéntelítettség mérésére, és eddig a legtöbb ilyen termék megbízhatatlannak bizonyult.