SMR-hengerezés az alapoktól, avagy milyen eszközt válassz a gyakorláshoz?
Nem könnyű manapság megfelelő sporteszközt választani. Hatalmas kínálat fogad bennünket az áruházakban változatos ár-érték arányban, és még a tudatos vásárlói hozzáállás is mást jelent egy futónak vagy egy pilates gyakorlónak, hiszen más módon építi be edzésébe az egyik, és máshogyan a másik az SMR-henger használatát.
Érdemes több forrásból információt gyűjteni a habszivacshengerről, hiszen, ha elegendő időt szánunk a nézelődésre és ki is próbálunk néhányat, jól dönthetünk és a számunkra megfelelőt választhatjuk! A jó döntéshez segítséget kaphatunk az eszköz használatában jártas SMR-trénertől is!
Egy jó habszivacshenger kiválasztása egyfelől pénztárcakímélő lehet, minőséget ad, másfelől egyénre szabott, így használata elégedettséget hoz számunkra. Biztosan állíthatom, hogy akkor fogjuk az eszközt újra és újra elővenni, ha az beváltotta a hozzá fűzött reményeket.
Mivel az SMR-henger megfizethető, könnyű, időtakarékos és hatásmechanizmusában a masszázzsal rokon, elég nagy népszerűségnek örvend nemcsak az élsportolók, hanem a szabadidős sportot űzők körében is. Ennek ellenére, bár már egyre több mozogni vágyónak van otthon SMR-hengere, sokan nem tudják megfelelően, ezért eredményesen alkalmazni edzéscéljaik elérése érdekében.
Ez a cikk abban nyújt segítséget, hogy ki tudjuk választani a bemutatott négy habszivacshenger közül a megfelelő eszközt az otthoni gyakorláshoz.
Miért is szeretjük annyira az SMR-hengert?
Saját testsúlyunkat használjuk, a gördülő fázisban nyomást fejtünk ki a lágy kötőszövetre, így súrlódás történik a testfelület és az eszköz között. A hengerezett testrész bőrét direkt erőhatás éri, így a bőr alatt elhelyezkedő felületes fasciarétegre is hatással tudunk lenni.
A hengerezés mechanikai hatása mellett jelentősek a fiziológiai, neurológiai és pszichofizikai hatásai is, bár jelenleg nincs konszenzus arról, hogy a hengerhasználatnak milyen tudományosan is bizonyítható jótékony hatásai vannak.
2019-ben a Frontiersben átfogó, több tanulmány eredményeit feldolgozó és összegző metaanalízis jelent meg, mely a hengerezéssel kapcsolatos kutatások eredményeit fésülte össze, majd a fent említett hatásmechanizmusokat vizsgálva megállapította: az SMR-henger használata az izomfájdalom csökkentésében jelentős, valamint rövid ideig tartó használata a nyújthatóság, a hajlékonyság növelésében is jól alkalmazható. (Lásd: Thimo Wiewelhove, Alexander Döweling, Christoph Schneider, Laura Hottenrott, Tim Meyer, Michael Kellmann, Mark Pfeiffer, Alexander Ferrauti, A Meta-Analysis of the Effects of Foam Rolling on Performance and Recovery, Frontiers in Physiology, 2019/4, 13.)
Ahhoz, hogy az SMR-hengerezés pozitív hatásait mi is megtapasztalhassuk, első lépésben egy számunkra megfelelő eszközt érdemes találni!
Írásomban négy különböző hengert mutatok be. Ezek a hengerek azonos méretűek: átmérőjük és hosszúságuk azonos, színük, felszínük és tömörségük különböző.
1. A fekete, narancssárga pettyezettségű henger denzitása jelentős, nagy ellenállású és sima felszínű. A hengerezés hatásmechanizmusa alapján – amennyiben a fasciarétegek közötti folyadékáramlás serkentése a célunk – az egyenletesen sima felület optimális súrlódást tesz lehetővé. Ez a típusú henger jó szolgálatot tesz a gyakorlottabb, rendszeres hengerhasználó kezében, illetve hivatásszerűen sportolóknak is megfelelő lehet.
2. Limezöld, erősen bordázott hengerből kétfélét találunk: az egyik belső része eltávolítható, a másiké azonban nem. Mindkettő felszíne bordázott, a trigger pontok oldására kialakított. A rovátkák térben 1-1,5 centiméternyi hosszúkás, illetve pontszerűen kiemelkedő négyzetes területűek: ezek a masszázsban alkalmazott tenyér- illetve ujjnyomat térbeli leképeződései. Ez az SMR-henger tömörsége miatt nagyobb ellenállást fejthet ki a kötőszövetre, bár habszivacs felülete ujjal könnyedén benyomható, puha.
3. A másik limezöld változat, a 2 az 1-ben henger jó választás lehet teljesen kezdőknek több okból is. Belső része kivehető, kisebb átmérőjű, így megkönnyíti a kezdeti ismerkedést az eszközzel: egy puha, sima felületű hengerrel szép lassan hozzászoktathatjuk a kötőszöveti rendszerünket az újfajta kompressziós ingerhez. Pénztárcakímélő, hiszen két hengert vásárolhatunk, melyeket hosszú ideig használhatunk! Egy idő után érdemes a fekete belső részről váltani, és a zöld, üreges résszel folytatni a munkát. Kipróbálhatjuk belső rész nélkül, majd úgy is, hogy a belső részt visszacsúsztatjuk az üreges keretbe!
4. A kék, barackmaghoz hasonló mintázatú hengert is tartós használatra tervezték, átmérője és hossza megegyezik tömör társaiéval. Az üreges csövet egyenletesen bordázott külső rész öleli körbe, ez érintkezik közvetlenül a testfelszínnel. Felülete ujjal is benyomható, puhább felszínnel rendelkezik, de kicsit keményebb, mint limezöld társai. Hatásmechanizmusában a zöld, üreges hengerhez hasonló, így már gyakorlattal rendelkező hengerezőknek javaslom.
A hengerezés kötőszöveti rendszerünkre gyakorolt hatását, a jó eszközválasztáson kívül, befolyásolja még:
- a kötőszövet állapota (genetikai tényezők, mobilitás)
- a táplálkozási szokásaink
- az általános edzettségi állapot
- a helyes hengerezés technikájának elsajátítása
- a rendszeres használat
- az edzőfelület
- az autonóm idegrendszer állapota
- milyen sportágat űzünk
- milyen céllal gyakorolunk
Görgessük ki magunkból a fájdalmat, kezdjük el már ma!
Hengerezzünk kitartóan és az eredmény nem marad el!
Maszárovics Ágnes
okleveles sportoktató, SMR- és fascia trainer