Érdekes látványt nyújt a színes tapasz a testünkön, de tulajdonképpen mire jó a kineziológiai tapasz?
2008-ban a pekingi olimpia, majd a Londonban rendezett nyári olimpiai játékok is hozzájárultak a kineziológiai tapaszok népszerűségéhez: a sportversenyeken számos hivatásos sportoló testét díszítették a színes, rugalmas szalagok. Mára egyre nagyobb népszerűségnek örvend a kinesiotaping-módszer, egyre több mozgással foglalkozó szakember (gyógytornász, masszőr, edző) tanulja és alkalmazza praxisában ezt a kiegészítő gyógymódot.
A kinesio-taping módszer a japán Kenzo Kase nevéhez fűződik, aki kifejlesztett a sima fásli mintájára egy nyújtható szalagot. Az orvos, kiropraktőr észrevette, hogy a merev kötések, ahogyan a fásli is, gátolják a sérült végtag mozgástartományát, a vér szabad áramlását, így ezek a kötések a gyógyulási folyamatot akadályozzák. A rugalmas kötések azonban, amelyeket a bőrre rögzítve Kenzo kikísérletezett, elmozdulhattak, lég-és vízáteresztőek voltak, így a bőrrel együtt mozoghatott a sérült izom, ízület, szalagrendszer is.
A kineziológiai tapasz tehát egyszerre stabilizálja és mobilan tartja a gyógyulás ideje alatt a ragasztott testrészt, ideális körülményeket teremt a sérült végtag rehabilitációjához: a passzív pihentetés helyett, a sérülés mértékétől függően, a mozgás és mozgatás szabadságát engedi meg a páciensnek.
Gyógyító módszerét Kenzo Kase 1979-ben szabadalmaztatta, így a kinesiotape-technika már 42 éves múltra tekint vissza.
A kinesio-taping előnyei:
- kényelmes, így szabad mozgást enged a sérült végtagnak
- bőrbarát akrilragasztóval tapad a bőrhöz
- a kötőszöveti rétegeket elmozdítva mozgás közben fejti ki jótékony hatását
- fájdalomcsillapító hatású, így, aki nem használhat egészségi állapota miatt (terhesség, szoptatás, bizonyos betegségek esetében) krémet vagy gyógyszert, annak azonnali és hathatós segítséget nyújt
- a gyógyulási folyamatokat támogatja a kötőszöveti rendszerben, az izom-és ízületi bántalmak esetében
- egyénre szabott mozgásprogrammal kombinálva ízületi korrekciós hatással bír
- fekvőbetegeknek is felhelyezhető megfelelő mozgásingerrel kombinálva
Milyen panaszokra jó a tape-terápia?
- Akut-és krónikus izom-és ízületi sérülések után: „befagyott váll”, vállízületi gyulladás, ínhüvelygyulladás, csonthártyagyulladás, trapézizom feszültsége, előre eső fejtartás, teniszkönyök, „egérkéz”, kéztőalagút-szindróma, derékfájdalom, gerincsérv, térdszalagok sérülése, instabil térd, vádli fájdalma
- Sportteljesítmény fokozására
- Túl feszes vagy túl laza izomtónusra
- Duzzanatra, ödémára – nagyobb terhelések, hosszú utazás előtt már reggel prevenciós céllal is ragaszthatunk
- Részleges és teljes ficamok, szakadások esetén orvosi vizsgálatot követően
- Csontkinövések, bütykök kezelésére
- Vénagyulladásra, hideg végtagokra
- Hegek, véraláfutások terápiájában
- Rossz testtartás, vagy egy testrész, ízület nem fiziológiás állása (felső háti szakasz tartáskorrekciója, szétnyílt hasizom, lábboltozati problémák) esetén
- Menstruációs fájdalomra, keresztcsont fájdalmának enyhítésére
- Terhesség ideje alatt tartásjavításra (háti szakasz, pocak terhének csökkentésére, köldökvédelemre), a bőr állapotának megőrzésére, keringésjavításra (ödémák megszüntetése)
- Tudományosan bizonyított, hogy a kinesiotape-terápia a vérkeringést és a nyirokkeringést fokozza, így csökkentve a bőrfeszülést, a fájdalmat, és segít megszüntetni a sérült testrészen keletkezett ödémát is.
A kinesiotape-terápia hatékonyságát egyre több tudományos igényű kutatás vizsgálja, és bár számos panasz hathatós megszüntetésében segítségünkre lehet, elsősorban kiegészítő terápiaként alkalmazzák mozgásprogram mellé.
A tape-terápia sikere függ az adott test, illetve testrész általános állapotától, a sérülés mértékétől, a kötőszöveti rendszer állapotától, a mozgásinger gyakoriságától, a ragasztások számától, a megfelelő felhelyezéstől, a színválasztástól.
A kineziológiai tapasz orvostechnikai eszköz.
Emiatt mindenképp érdemes képzett terapeutánál kérni a megfelelő színű és rugalmasságú tapasz felhelyezését a kezelés eredményessége érdekében. Nem utolsó sorban pedig egészségpénztári számlára is elszámolható.
„Kinesiotaping is spreading around a world. I am really pleased that we can help so many people in so many places to live better lives. ”
Kenzo Kaze
Maszárovics Ágnes
okleveles sportoktató, SMR- és fascia trainer