Ezt az ősi gyógymódot több ezer évvel ezelőtt először Indiában, Kínában, Japánban, Egyiptomban és Oroszországban kezdték alkalmazni. A talpmasszázst, más néven reflexológiának vagy zónaterápiának nevezzük, mely szerint a talpon az emberi test valamennyi szerve feltérképezhető. Minden szerv kivetül a talp egy-egy területére, így a szemnek, fülnek, fogaknak, állkapocsnak, nyelvnek, garatnak, gégének, orrnak, tüdőnek, gerincoszlopnak, ízületeknek, végtagoknak és belső szerveknek megtalálható a talpon a saját reflexzónája. Ha egy szerv működésével probléma van, a talpon ezt az adott szervzóna tapintásának, érzékenységének változása jelzi, pl. egy fájdalmas dudor vagy csomó, esetleg apróbb elváltozás formájában. A talpmasszőr ezen pontok masszírozásával hatást tud gyakorolni az adott szervre, melynek köszönhetően számos betegség megelőzhető és gyógyítható. Nem hiába örvendenek töretlen népszerűségnek így az olyan eszközök is, amelyeket a talp reflex zónáira hatnak és a masszázshoz nagyban hasonlító hatást fejthetnek ki, mint akár az akupresszúrás masszázspapucsok.
Milyen pozitív hatásokat érhetünk el akár már egy 10-15 perces talpmasszázzsal?
- javíthatjuk a vérkeringésünket, melynek segítségével csökkenthetjük a veseproblémák, a magas vérnyomás vagy éppen a visszerek kialakulásának kockázatát.
- segíthet az ellazulásban, stresszoldásban: hatására sokkal jobb, pihentetőbb lesz az alvásunk. Különösen azoknak érdemes ezt kipróbálni, akik nehezen tudnak lazítani, vagy állandóan a napközbeni problémáik foglalkoztatják őket
- erősiti az immunrendszert és elősegíti a salakanyagok kiválasztását
- szabályozza az enzim- és hormonháztartást
- csökkenthetjük a hát- és lábfájást is: azok a reflexológiai pontok, melyek ezen a területen találhatóak, a krónikus hátfájást is képesek csökkenteni. Természetesen, a talp és a láb masszírozásával a lábaink fájdalmát is enyhíthetjük, emellett pedig az enyhe mértékű duzzanat ellen is hatásos lehet a masszázs (többek között a már említett vérkeringést fokozó hatásai miatt).
Talpmasszázs menete:
- Előzetes lépések: megfelelő környezet biztosítása és lábáztatás
Fontos, hogy kellemesen nyugodt környezetben történjen a masszázs, ehhez előzetesen helyezze magát kényelembe, illóolajakat és kellemes zenét is előkészíthet. Következő lépés a lábáztatás. Egy nagyobb edényt töltsünk meg meleg vízzel (A hatékonyságot tovább növelheti és még kellemesebb érzetet válthat ki, ha a vízhez néhány csepp illóolajat is ad: a levendula, a kamilla vagy a rozmaring különösen előnyös lehet). Áztassuk ebben a lábainkat megközelítőleg 15 percig, majd óvatosan szárítgassuk meg a lábainkat.
- Masszázs:
Az áztatást követően üljünk egy kényelmes székre, tegyük a jobb lábunkat a bal térdünkre, és egy kevés, felmelegített masszázsolajjal (olíva-, búzacsíra- vagy kókuszolajjal) masszírozzuk át a lábainkat. Ne csak az ujjainkat használjuk, hanem a kezünk oldalát vagy az ökölbe szorított kezünket is! A lábujjainkat se hagyjuk ki: óvatosan húzogassuk meg, gyúrjuk át és hajlítgassuk meg őket! Ismételjük meg a bal lábunkkal is. Természetesen, mielőtt belekezdünk a lábunk otthoni masszírozásába, kérjük ki az orvosunk véleményét.
Fontos tipp: mindig a jobb lábbal kell kezdeni a masszázst és ügyeljen arra, hogy körmei kicsik legyenek, a megfelelő masszázs kivitelezéséhez!
Mely esetekben kerülje a talpmasszázst többek között:
- sebek, ficam, lábtörés esetén
- terhesség esetén vagy menstruáció első napján
- csontlágyulás, csontvelőgyulladás esetén
Ne felejtse, hogy nagyszerű lábmasszírozó készüléket is lehet a vásárolni, mellyel teljeskörű otthoni masszázsban részesülhetünk. Ezek általában a talpmasszázson kívül melegítő funkcióval és légpárnás masszázzsal is rendelkeznek ezzel válik igazán teljessé az élmény.
Forrás: https://gyogyhirek.hu/a-talpmasszazs-gyogyito-ereje/
https://www.hazipatika.com/eletmod/termeszetes_gyogymodok/cikkek/miert_kell_megmasszirozni_a_labakat_lefekves_elott/20160425112345