A fitballt, vagy más néven „svájci labdát” a hatvanas években 80-90 cm átmérővel alkalmazták ortopédiai problémák kezelésében, a gyermek-ideggyógyászatban, majd a hetvenes évektől a felnőtt ortopédiában is: a nagylabda elsősorban a sérülések megelőzésének, a jó közérzet megteremtésének eszköze volt.
A kezdetben olaszországi gyártású labdát gyógytornászok használták a rehabilitációban, majd bekerült a fitnesz és az élsport világába is, hiszen mind az erőfejlesztésben, a hajlékonyság megőrzésében, mind a teljesítményfokozásban, a szenzomotoros érzékelés javításában is kitűnően használható. Napjainkban a fitballt sikerrel alkalmazzák terápiás céllal hiperaktív gyerekeknél a koncentráció javítására, kismamáknál a vajúdás és a szülés utáni regeneráció időszakában.
A labda az ülő munkát végzők körében is népszerű, hiszen dinamikus ülést biztosít, így használatával megőrizhetjük a gerincet felépítő csigolyák közötti kisízületek és a csigolyák közti porckorongok egészségét. Ahogyan például az irodában egy tárgy után nyúlunk a labdán ülve, a fejünk, a törzsünk és a csigolyaoszlopunk is elmozdul az egyensúlyi helyzet megtartása érdekében, munkára fogva a mélyizmokat.
A dinamikus ülés során nemcsak a porckorongokat ért pumpáló mozgás tehermentesíti a gerincet, hanem a szövetek jobb vérellátása is javul, megakadályozva a fasciarétegek letapadását. A labdán ülés állandó ingert jelent az idegrendszer számára is, így szellemi frissességünket is hosszabb ideig megőrizhetjük, ha óriáslabdán dolgozunk.
A fitball a teljes test használatát igényli. Eszközünk segítségével egyensúlyban tartjuk a felületes izmokat a mélyizmokkal, erősítjük a core-izmokat: has, a hát és a medence körüli izomcsoportot; javítjuk egyensúlyérzékünket és koordinációs képességünket. Az óriáslabda segítségével lassú, tudatos mozgást tudunk végezni, mely fokozza a testérzékelést és a nyújtó pozíciókat is támogatja.
A fitball mind a preventív szemléletű edzésprogramban, mind a versenyszerűen sportolók körében népszerű fitnesz eszköz. A gyerekek és a senior korosztály mozogni vágyó tagjai is nagy kedvvel használják.
A labda méretét testmagasságunkhoz mérten választhatjuk ki: egy nagylabdás edzésen 55 cm-es, a 65-cm es és a 75 cm-es átmérőjű labdákkal gyakorolhatunk.
A fitball progresszív eszköz, tehát érdemes néhány alapelvet betartani:
- Az edzés és az étkezések között legalább 1-1,5 óra teljen el!
- Gyakorolj előbb eszköz nélkül, tartsd be a fokozatosság elvét!
- A kevesebb néha több: teljes kifáradás helyett saját határaidat betartva mozogj a labdával!
- Instabil eszközön előbb lassú, ellenőrzött mozdulatokat végezz!
- Fontos a stabil kiindulóhelyzet az edzés alatt, így érdemes csúszásgátló zoknit viselni vagy mezítláb gyakorolni!
„A labdás gyakorlás szórakoztató és egyben változatos, erős és biztonságos – egy módszer a gerinc-és csípővonal, az izomtónus, a hajlékonyság és a relaxációs képesség számára.” Colleen Craig
okleveles sportoktató, preventív gerinctréner, Pilates-oktató, fascia és SMR-trainer