Egészséges fascia SMR-hengerezéssel
Avagy mindent a kötőszöveteink fitten tartásáról
Túlzás nélkül állítható, hogy az SMR-henger napjaink legnépszerűbb sporteszköze. Az eredetileg puha habszivacsból készült eszköz széles választékban kapható: színben, hosszúságban, felszínében, tömörségében különböző hengerek között válogathatunk.
Az SMR az angol Self-Myofascial Release rövidítése. A kifejezés utal egyfelől arra, hogy ezt a technikát saját magunkon alkalmazhatjuk és az izompólyán keresztül fejti ki a hatását, másfelől arra is, hogy a hengerezés elsődleges célja a lazítás, lazulás, a feszültségoldás.
Az izompólya, latinul myofascia a teljes váz-és mozgatórendszerben megtalálható izomrostot, izomhasat, izomcsoportot körbeölelő hálózatos felépítésű, hártyarétegekből álló kötőszövet. Az SMR-hengerezés során az izmot körülvevő kötőszövetes állományban lévő folyadék áramlását serkentjük, melynek hatására az izom bomlástermékei távoznak.
Ha például nem iszunk és nem mozgunk eleget, kötőszövetünk szárazzá, merevvé válik, hártyarétegei összetapadnak, mely fájdalomhoz, sérüléshez vezet. Ha ellenben fasciánk jól hidratált, segíti az izmot az edzés alatt, remek vezető közege az izomanyagcsere-szállításnak és a központi idegrendszer felé is optimális információtovábbító tulajdonsággal rendelkezik.
Milyen egészségi állapot esetén érdemes használni az SMR-hengert?
- keveset vagy rendszertelenül mozogsz
- egyoldalú vagy izolált tevékenységet végzel
- stresszes vagy ülő életmódot folytatsz
- instabilitás, egyensúlyérzék, testtudat fejlesztésére
- sérülés után a minőségi gyógyulás támogatására
- narancsbőr kiegészítő kezelésére
Az SMR-hengerezésnek számos jótékony hatása van, de ha még sosem hengereztél, a gyakorlás előtt konzultálj edzővel, belgyógyász szakorvossal, mert néhány betegség esetén nem javasolt a használata.
A SMR-hengerezés jótékony hatásai
- támogatja az ízületi mozgékonyság megőrzését
- nő a kötőszövet nyújthatósága, így megelőzhetők a sportsérülések
- a kötőszövetre gyakorolt nyomással segíti az idegrendszer paraszimpatikus, nyugtató hatását érvényesülni
- hatékonyan csökkenti az izomfájdalmat a szöveti keringés fokozásával
- az edzés utáni regenerációt gyorsítja, az izomlázat csökkenti
Mire érdemes odafigyelni, ha SMR-hengerrel gyakorolsz?
- Vásárlás előtt, ha teheted, próbálj ki többféle hengert és kérj segítséget hozzáértő szakembertől, milyen típusú eszköz a megfelelő számodra! A jó eszközválasztás a későbbi rendszeres gyakorlást alapozza meg.
- Tartsd be a fokozatosság elvét, mely az edzés hatékonyságát növeli!
- Fontos a gyakori, akár rövid ideig tartó hengerezés!
- A hengerezés hatásfokát növeli a pihenés és a folyadékbevitel.
A rendszeres SMR-hengerezés támogatja a hatékony sportmozgások kivitelezését, a sérülés utáni fájdalomcsökkentést, és nemcsak az izomerőre és a teljesítményre hat kedvezően, hanem nagy jelentősége van a gyulladásos folyamatok megelőzésében is. Közelmúlt állatkísérletei bizonyítják, hogy az SMR-hengerezés használatával gyulladásgátló fehérjék termelődnek, tehát a hengerezés a belső szervi problémák, daganatos megbetegedések prevenciójában is kulcsfontosságú.
Hengerezz Te is rendszeresen!
Maszárovics Ágnes
okleveles sportoktató, preventív gerinctréner, fascia- és SMR-trainer